Trwa ładowanie...
d2h26zq
26-10-2006 12:45

Marszałek Sejmu: po południu decyzja, kiedy Sejm wybierze Kolegium IPN

Marszałek Sejmu Marek Jurek poinformował,
że po południu, po rozmowie z prezydentem Lechem
Kaczyńskim, podejmie decyzję, czy Sejm zajmie się w piątek wyborem
członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

d2h26zq
d2h26zq

Jeżeli prezydent nie będzie miał nic przeciwko temu, żeby w oparciu o zasady dotychczasowej ustawy (lustracyjnej) dokonać wyboru tej jedenastki (tyle osób ma liczyć Kolegium IPN), to dokonamy wyboru pełnego. Jeżeli zaś prezydent będzie uważał, że chce poczekać na wejście w życie nowej ustawy, to jeszcze się z tym wstrzymamy - powiedział Jurek na konferencji prasowej w Sejmie.

Marszałek Sejmu wyjaśnił, że został złożony wniosek, aby głosowanie w sprawie wyboru członków nowego Kolegium IPN odbyło się w piątek. Jak dodał, na razie nie jest to przesądzone.

18 października parlament zakończył prace nad ustawą wprowadzającą nowe zasady lustracji. Teraz czeka ona na podpis prezydenta. Lech Kaczyński ma 21 dni na podjęcie decyzji od momentu przedstawienia mu ustawy - może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Siedmioletnia kadencja Kolegium IPN upłynęła 9 września.

Według "starych" przepisów, spośród 11 członków kolegium 9 osób wskazuje Sejm, a dwie - Krajowa Rada Sądownictwa. Natomiast po zmianach, 7 osób ma wybierać Sejm, a po 2 osoby - prezydent i Senat.

d2h26zq

Jak tłumaczył w czwartek Jurek, jeśli obecnie Sejm powoła 9 członków Kolegium IPN, a potem wejdą w życie nowe przepisy, to "albo prezydent powinien zrezygnować z powoływania swojej dwójki (...), albo Sejm - co byłoby jeszcze gorsze - powinien unieważnić ten wybór i dokonywać wyboru jeszcze raz na bazie nowej ustawy".

Będę z prezydentem o tej sprawie dzisiaj rozmawiał i jeżeli będzie zgodność prawa, które prezydentowi zagwarantowała nowa ustawa, którą już uchwaliliśmy i przesłaliśmy prezydentowi, z naszymi oczekiwaniami, to będziemy tego wyboru dokonywać - podkreślił Jurek. Dodał, że nie wie, o której godzinie będzie rozmawiał z prezydentem.

Kandydaci do kolegium IPN zostali już zgłoszeni według dotychczasowych zasad. Stąd w drukach sejmowych jest dwóch kandydatów KRS: przewodniczący Rady Stanisław Dąbrowski i jej wiceprzewodniczący Ryszard Pęk.

Kluby parlamentarne zgłosiły 14 kandydatów: PiS - 8, PO - 4 (jednego wspólnie z PSL), natomiast po jednym - SLD oraz wspólnie LPR i Samoobrona. W środę sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała wszystkich zgłoszonych kandydatów.

d2h26zq

Wśród kandydatów PiS jest trzech poprzednich członków Kolegium: Teofil Wojciechowski, Jan Draus i Stanisław Radoń. Pozostali kandydaci tej partii to Andrzej Chojnowski, Marek Kazimierz Kamiński, Wojciech Polak, Bogusław Polak i Mieczysław Stanisław Ryba.

PO również zarekomendowała do Kolegium trzech jego poprzednich członków: Andrzeja Friszke, Andrzeja Paczkowskiego i Stanisława Bartoszka (tego ostatniego wspólnie z PSL). Kandydatem Platformy do tego gremium jest także Paweł Machcewicz.

Natomiast SLD wysunęło kandydaturę Liwiusza Tadeusza Laskę, a LPR wspólnie z Samoobroną - Jacka Niemira.

W latach 1999-2006 w skład kolegium wchodziło 9 członków wybranych w 1999 r. przez Sejm, a 2 - przez Krajową Radę Sądownictwa: Andrzej Grajewski, Stanisław Bartoszek, Jan Draus, Andrzej Friszke, Jerzy Łankiewicz, Maria Myślińska, Włodzimierz Olszewski, Andrzej Paczkowski, Sławomir Radoń, Teofil Wojciechowski i Franciszek Gryciuk.

d2h26zq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h26zq
Więcej tematów