Marszałek sejmu Ewa Kopacz spotkała się z przewodniczącym rosyjskiej Dumy Siergiejem Naryszkinem
Rozwój stosunków polsko-rosyjskich, kontakty gospodarcze, sprawy małego ruchu granicznego oraz kwestia zwrotu wraku samolotu były tematem sobotnich rozmów marszałek sejmu Ewy Kopacz z przewodniczącym Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Siergiejem Naryszkinem. Wcześniej Siergieja Naryszkina przyjął prezydent Bronisław Komorowski.
26.01.2013 | aktual.: 26.01.2013 18:39
Szef niższej izby parlamentu Federacji Rosyjskiej przebywa w Polsce w związku z otwarciem nowej rosyjskiej wystawy narodowej na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau w 68. rocznicę wyzwolenia obozu - poinformowało biuro prasowe kancelarii sejmu. Po spotkaniu z Ewą Kopacz przewodniczącego rosyjskiej Dumy Państwowej przyjął także marszałek senatu Bogdan Borusewicz.
Według komunikatu kancelarii sejmu marszałek Kopacz, poruszając kwestię polsko-rosyjskich kontaktów gospodarczych i handlowych, wyraziła nadzieję, że członkostwo Rosji w WTO przyczyni się do wzmocnienia relacji gospodarczych między obydwoma krajami.
Rozmawiano także o wdrażaniu polsko-rosyjskiej umowy o zasadach małego ruchu granicznego, która weszła w życie w lipcu 2012 r. oraz o polityce wizowej wobec wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej, m.in. o ułatwieniach w tym zakresie i o perspektywie zniesienia obowiązku wizowego. Kopacz i Naryszkin wyrazili zadowolenie z dotychczasowego funkcjonowania umowy - czytamy w komunikacie biura prasowego kancelarii sejmu.
Politycy poruszyli również temat dotyczący zwrotu wraku samolotu Tu-154M oraz realizacji wniosków o pomoc prawną w związku z katastrofą smoleńską. Marszałek sejmu wyraziła nadzieję, że otwarcie polskiej placówki konsularnej w Smoleńsku powinno przyczynić się do rozwoju współpracy z władzami guberni smoleńskiej.
Kopacz - napisano w komunikacie - podkreśliła, że Polska i Rosja powinny razem budować pamięć historyczną o tragedii II wojny światowej. Politycy zgodzili się, że dla relacji dwustronnych istotny jest polsko-rosyjski dialog międzyrządowy, prowadzony m.in. przez Komitet Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej czy Grupę ds. Trudnych.
Podczas spotkania mówiono ponadto o możliwości wielopłaszczyznowego współdziałania obu krajów, wynikające z działalności Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Marszałek Sejmu nawiązała do działania Centrum na rzecz wymiany młodzieży i programów historycznych. Zwróciła też uwagę na rozpoczęcie prac przez rosyjską instytucję, będącą odpowiednikiem polskiego Centrum.
Marszałek sejmu i przewodniczący Dumy omówili również kwestie rozwoju współpracy między parlamentami obu krajów.
W spotkaniu wzięli udział: wicemarszałek sejmu Jerzy Wenderlich oraz współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych prof. Adam Daniel Rotfeld wraz ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.
Marszałek senatu Bodan Borusewicz na briefingu prasowym po spotkaniu z Naryszkinem wyraził zadowolenie z możliwości spotkania z przewodniczącym Dumy. Jak poinformował, rozmowa dotyczyła współpracy parlamentów Polski i Rosji oraz stosunków polsko-rosyjskich w wymiarze politycznym, gospodarczym i kulturalnym.
Zaznaczył, że była to rozmowa bardzo przyjazna. - Rozmowa ludzi podobnego pokolenia, którzy się dobrze rozumieją - powiedział Borusewicz.
Podkreślił, że na poziomie izb wyższych parlamentów stosunki polsko-rosyjskie są bardzo dobre. - Ta współpraca jest ponadstandardowa. Nie mam tak intensywnej współpracy z żadnym z krajów UE. Mam nadzieję, że Duma i Sejm też podkręcą wzajemną współpracę - powiedział Borusewicz.
Poinformował, że od kilku lat senat razem z Radą Federacji - izbą wyższą rosyjskiego parlamentu - organizuje corocznie naprzemiennie w obu naszych krajach Forum Regionów. Zauważył też, że w senacie podobnie, jak w Radzie Federacji, istnieje grupa ds. współpracy pomiędzy obu izbami.
Naryszkin zaznaczył, że jako przewodniczący Dumy Państwowej odwiedza Polskę po raz pierwszy. Wyraził wdzięczność władzom Polski - prezydentowi, marszałek sejmu oraz marszałkowi senatu - za możliwość przeprowadzenia rozmów "na wszystkie bardzo interesujące obie strony tematy".
- Chciałbym podziękować polskim kolegom za ciepłe przyjęcie i za otwarte rozmowy, jakie miały miejsce w Warszawie - powiedział.
Jak mówił, podczas rozmów obie strony podkreślały, że parlamentarzyści z Polski i Rosji mogą bardzo wiele zrobić dla wzajemnego zrozumienia i współpracy między naszymi krajami i społeczeństwami.
Zdaniem Naryszkina polsko-rosyjskie stosunki mają "dobrą dynamikę". - Są regularne spotkania na wysokim szczeblu, również szefów resortów. Działa też komisja międzyrządowa do współpracy gospodarczej. Widzimy też pierwsze rezultaty pracy naszej wspólnej grupy ds. trudnych wynikających z historii naszych stosunków - wymieniał Naryszkin.
- Otwarcie mówimy o sprawach naszej wspólnej historii, także o jej trudnych kartach. Dobrze jest, że w ramach komisji ds. trudnych te sprawy są omawiane spokojnie przez historyków i dobrze, że stwarza to dobrą atmosferę społeczno-polityczną - dodał.
Wyraził też satysfakcję z intensyfikacji relacji gospodarczych i z tego, że wzrasta wymiana handlowa między obydwoma krajami.