Trwa ładowanie...
d1dvsdh
05-05-2005 15:00

Marsz Żywych w Brzezince

W przemówieniu podczas Marszu Żywych w Brzezince premier Izraela Ariel Szaron podkreślił, że Żydzi ocaleni z holokaustu odnaleźli w sobie siły, by wyemigrować do Izraela, walczyć o to państwo i wychować tam swe dzieci, wnuki i prawnuki.

d1dvsdh
d1dvsdh

Przyjechałem tu dziś z Jerozolimy, stolicy Państwa Izrael, jedynego miejsca na świecie, gdzie Żydzi mają prawo, siłę, aby samodzielnie się bronić - powiedział premier Izraela w wygłoszonym po hebrajsku przemówieniu.

Dodał, że wraz z nim z Izraela przyjechali ci, którzy przeżyli holokaust - "prawdziwi bohaterowie". Poprosiłem ich, by włączyli do składu delegacji swoje wnuki, które służą w izraelskiej armii. Tak oto ocaleni z holokaustu są tu pośród nas, znów stoją na tej przeklętej ziemi, otoczeni przez ludzi noszących mundury. Jednak tym razem nie są to pełni żądzy zabijania niemieccy SS-mani, tylko wnuki tych, którzy ocaleli - żołnierze i żołnierki Sił Obrony Izraela, armii wolnego i suwerennego Państwa Żydowskiego - oświadczył Szaron.

Zwracam się dziś do tych wnuków, także do ich przyjaciół, żydowskiej młodzieży z Izraela i diaspory. Stoicie tutaj dziś z pochylonymi głowami, jednak stoicie pełni dumy. Wielu z was ma pewnie oczy pełne łez. Nie powstrzymujcie tych łez. Dajcie im płynąć i pamiętajcie o nich. Pamiętajcie o bólu i złości, które wywołały te łzy. Zabierzcie tę pamięć ze sobą do swych domów i podzielcie się nią z waszymi przyjaciółmi, sąsiadami, znajomymi i nieznajomymi - apelował premier Izraela.

Sygnał odegrany na trzech rogach oraz pokaz krótkiego filmu, przedstawiającego wjazd pociągu z żydowskimi więźniami na rampę obozu zagłady Birkenau, rozpoczęły na terenie b. obozu główne uroczystości 14. Marszu Żywych, będące hołdem dla ofiar holokaustu.

d1dvsdh

Większość uczestników ceremonii przyszła na miejsce w trzykilometrowym pochodzie. W uroczystościach biorą udział przedstawiciele około 50 krajów. W oczekiwaniu na opóźniony początek ceremonii zebrani słuchali wyczytywanych przez lektora imion i nazwisk ofiar zagłady oraz oglądali filmy związane z holokaustem.

Ceremonię uświetnia orkiestra filharmonii izraelskiej. Gospodarzem uroczystości jest Daniel Pe'er, popularny dziennikarz i prezenter telewizji izraelskiej. Ma on m.in. przedstawić zebranym historię KL Birkenau oraz Marszu Śmierci, a także zapraszać kolejnych mówców.

Oprócz premierów Polski i Izraela głos mają zabrać: przewodniczący Marszu Żywych Abraham Hirszon, były więzień Auschwitz noblista Elie Wiesel, naczelny rabin Izraela Meir Lau, który na zakończenie uroczystości poprowadzi modlitwę za zmarłych, oraz izraelski minister edukacji.

Zaprezentowane zostaną m.in. fragmenty filmów dokumentujących holokaust. Kulminacyjnym momentem będzie kadysz, modlitwy za zmarłych, i zapalenie zniczy. Na zakończenie zostanie odśpiewana "Hatikva" (Nadzieja), izraelski hymn narodowy. Po zakończeniu głównej uroczystości w różnych miejscach KL Auschwitz II - Birkenau spotkają się przedstawiciele narodów: Polski, Meksyku, Kanady, Niemiec i Rosji.

d1dvsdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dvsdh
Więcej tematów