Trwa ładowanie...
d448x78
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Marsz weteranów Waffen SS w stolicy Łotwy. Ambasada Rosji: "hańba dla Europy"

• Weterani łotewskich oddziałów Waffen SS przemaszerowali ulicami Rygi
• W ten sposób oddali hołd towarzyszom broni poległym w czasie II WŚ
• Rosyjska ambasada w Rydze nazwała marsz "hańbą dla Europy"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Weterani Łotewskiego Legionu Waffen SS
Weterani Łotewskiego Legionu Waffen SS (PAP/EPA, Fot: VALDA KALNINA)
d448x78

W dorocznym marszu wzięło udział około tysiąca weteranów Waffen SS i ich sympatyków. Nad bezpieczeństwem czuwały znaczne siły policyjne. Pod Pomnikiem Wolności uczestnicy marszu złożyli kwiaty.

W Rydze odbył się też wiec, na którym protestowano przeciwko marszowi byłych esesmanów. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele niemieckich środowisk antyfaszystowskich. Agencja dpa odnotowuje, powołując się na łotewskie władze, że wielu niemieckim antyfaszystom odmówiono jednak prawa wjazdu na Łotwę.

W Rydze protestował m.in. szef Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie Efraim Zuroff. Rosyjska ambasada w Rydze nazwała marsz "hańbą dla Europy".

d448x78

Marsze takie są organizowane w Rydze od 1990 roku 16 marca - w rocznicę bitwy z armią radziecką w 1944 roku, w której Łotewski Legion Waffen SS uczestniczył u boku Niemców. Rosja, a także organizacje żydowskie, potępiają je jako gloryfikowanie nazizmu. Także wśród Łotyszy marsze wywołują coraz większe kontrowersje, choć część społeczeństwa postrzega weteranów Waffen SS jako bojowników o wolność.

Oglądaj też:

Po stronie Niemiec walczyło w sumie około 150 tysięcy żołnierzy łotewskich. Liczba ta obejmuje zarówno walczących w szeregach Legionu Łotewskiego, jak i w dywizjach niemieckich oraz członków batalionów policyjnych.

d448x78

Zgodnie z paktem Ribbentrop-Mołotow z sierpnia 1939 roku Łotwa, Litwa i Estonia znalazły się w strefie wpływów ZSRR i faktycznie zostały zaanektowane przez Moskwę. Rozpoczął się terror, NKWD zdziesiątkowało elity polityczne i kulturalne tych krajów. W połowie czerwca 1941 roku rozpoczęły się masowe deportacje na Syberię, przerwane atakiem Niemiec na ZSRR.

Niektórzy Łotysze przyjęli nazistów jak wyzwolicieli, lecz ci wprowadzili swój własny terror; dokonali eksterminacji ok. 70 tysięcy Żydów, czyli 90 proc. przedwojennej ludności żydowskiej Łotwy, nierzadko z pomocą miejscowych kolaborantów.

d448x78

Podziel się opinią

Share

d448x78

d448x78
Więcej tematów