Marsz Równości. Decyzja prokuratury ws. "tęczowej Maryi"
Częstochowska prokuratura umorzyła postępowanie ws. osób, które podczas czerwcowego Marszu Równości w Częstochowie niosły wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Śledczy uznali, że demonstranci nie dopuścili się obrazy uczuć religijnych.
Do prokuratury wpłynęło kilka doniesień osób, które obserwowały marsz i poczuły się urażone zachowaniem organizatorów i uczestników zgromadzenia. Manifestanci mieli tęczowe flagi i elementy odzieży - skarpetki, czapki czy torby. Nieśli także tęczową flagę z wizerunkiem orła białego oraz kopię obrazu Matki Boskiejj Częstochowskiej, na którym aureole otaczające głowy Maryi i Dzieciątka miały tęczowe barwy.
Przeróbka słynnego obrazu wzbudziła ogromne emocje wśród kontrmanifestantów, którzy zablokowali trasę przemarszu i skandowali "oddać obraz!". Prokuratura nie przyjęła argumentów skarżących i umorzyła postępowanie.
- Z argumentacji postanowienia o umorzeniu wynika, że sama tęcza, symbol tęczy, takiego charakteru ubliżającego czy wulgarnego nie ma; brak też dowodów, że organizatorzy marszu mieli na celu obrazę uczuć religijnych - tłumaczy prok. Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
"Tęczowy orzeł" również legalny
Częstochowska prokuratura prowadziła również podobne postępowanie dotyczące transparentu z białym orłem na tęczowym tle, który pojawił się na pierwszym Marszu Równości w Częstochowie. Także w tamtym przypadku umorzono śledztwo. Śledczy orzekli, że niesiony podczas manifestacji przedmiot nie był flagą, a jedynie afiszem z "aluzyjną interpretacją flagi". Uznano również, że intencją jego twórców nie było znieważenie symboli państwowych.
Były minister w rządzie PO zdradza: start Tuska w wyborach coraz mniej prawdopodobny
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl