PolskaMarsz Pamięci z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej

Marsz Pamięci z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej

Marsz Pamięci z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej przejdzie ulicami Krakowa. Poprzedzi go msza św. w intencji ofiar katyńskich, celebrowana przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

- Najbardziej zależy nam na udziale młodzieży w uroczystości, aby oprócz wymiaru symbolicznego miała ona także charakter edukacyjny - poinformował w piątek dyrektor krakowskiego IPN Marek Lasota. Instytut jest organizatorem wtorkowych obchodów rocznicowych w Krakowie.

Uroczystości rozpoczną się mszą św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej w Bazylice Mariackiej, którą odprawi kardynał Stanisław Dziwisz. W południe na Rynku Głównym przy studzience Walentego Badylaka rozpocznie się Marsz Pamięci, który przejdzie pod Krzyż Katyński u stóp Wzgórza Wawelskiego.

Pod Krzyżem Katyńskim zostanie odmówiona modlitwa prowadzona przez metropolitę krakowskiego. Po przemówieniach okolicznościowych zostaną odczytane wybrane nazwiska ofiar katyńskich związanych z Krakowem. Uroczystość zakończy Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenia wieńców i wiązanek pod krzyżem.

Po marszu otwarta zostanie wystawa "Zbrodnia Katyńska. Pamięć i Przebaczenie" w Instytucie Dialogu Międzykulturowego przy Centrum Jana Pawła II na ulicy Kanoniczej. Pokazane zostaną przedmioty z Katynia pochodzące ze zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

W 1952 r. w ramach akcji przeciwko Kościołowi dokumentacja ta została skonfiskowana przez UB i przez lata była przechowywana w MSW. W 1990 r. została zwrócona kurii.

Zwiedzający zobaczą na wystawie m.in. legitymacje pomordowanych, ich korespondencję z rodziną, zdjęcia, karty wizytowe, notesy, rozbite okulary, medaliki i zaświadczenia lekarskie wystawiane także przez sowietów po szczepieniach w obozie w Kozielsku, które okazały się bardzo pomocne przy identyfikacji ofiar.

Pokazywane na wystawie dokumenty papierowe ze względu na zalecenia konserwatorskie będą wymieniane, co kilkanaście dni. Z Muzeum AK w Krakowie wypożyczone zostaną żołnierskie mundury.

Ważnym wątkiem wystawy będzie stosunek Jana Pawła II do zbrodni katyńskiej. Zwiedzający zobaczą fotokopie tekstów wystąpień papieża do Rodzin Katyńskich i zdjęcia z pobytu papieża w Bykowni w 2001 roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)