Trwa ładowanie...
28-03-2015 08:14

Mariupol odwraca się od separatystów

Nie ukraińska propaganda, ale po prostu informacje o życiu w samozwańczych republikach sprawiają, że mieszkańcy wschodu Ukrainy odwracają się od separatyzmu. Wciąż jednak przeważa grupa obojętnych, którym zależy tylko na tym, aby nie było wojny.

Share
Mariupol odwraca się od separatystówŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
dq9lbmx

Działacz społeczny z Mariupola Maksym Borodin powiedział Polskiemu Radiu, że w jego mieście liczba zwolenników Ukrainy powoli się zwiększa. Spada przy tym liczba tych, którzy marzą, aby miasto stało się częścią samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

- Do ludzi powoli dochodzi, co się dzieje w Doniecku i Ługańsku. Widzą tę anarchię - zaznacza Maksym Borodin.

W mieście wywieszono ukraińskie flagi, pojawiły się także patriotyczne reklamy. Mer Mariupola Jurij Chotłubej podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że wprowadzono też specjalne programy w szkołach. W ich ramach odbywają się "lekcje odwagi", czyli spotkanie z żołnierzami służącymi w tym przyfrontowym mieście.

dq9lbmx

Działacze pozarządowi dodają, że taki patriotyzm nie wystarczy. Twierdzą, że ludzie powinni się przekonać, że na Ukrainie żyje się lepiej niż w sąsiedniej Rosji.

Miasto jest gotowe

W czwartek władze Mariupola zapewniły, że miasto jest gotowe do ewentualnej obrony. Od czasu zdobycia przez separatystów Debalcewe, na Ukrainie regularnie pojawiają się informacje, że następnym celem będzie właśnie Mariupol - port nad Morzem Azowskim.

Półmilionowe miasto otoczone jest licznymi posterunkami ukraińskiego wojska. Front jednak przebiega niedaleko. W położonym 20 kilometrów od Mariupola Szyrokinem wciąż trwają walki.

Mer miasta Jurij Chotłubej powiedział Polskiemu Radiu, że jest przekonany, iż separatyści i rosyjska armia nie odważą się na zaatakowanie miasta, ponieważ poniosą zbyt duże straty i nie mają wystarczających sił, aby je zdobyć.

Źródło: PAP, IAR
Zobacz również wideo: Atak na Mariupol
dq9lbmx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq9lbmx
dq9lbmx
Więcej tematów