Marek Kuchciński o powstańcach: walczyli o niepodległość, za wiarę i w imię godności
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński uważa, że Powstanie Warszawskie przyczyniło się do "trwałego oparcia polskości na wierze katolickiej i ufności wobec Opatrzności Bożej". Porównał je też do obrony Jasnej Góry i bitwy pod Wiedniem.
01.08.2017 | aktual.: 01.08.2017 18:11
Powstańcy Warszawy 73 lata temu podjęli walkę o niepodległość, za wiarę i w imię godności - podkreślił w liście do uczestników uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
- Powstanie Warszawskie z jednej strony było skierowane przeciwko Niemcom, bowiem niemiecki nazizm był zaprzeczeniem wartości, nowym wcieleniem barbarzyństwa i pogaństwa, a z drugiej strony powstanie miało powstrzymać komunizm oparty na wrogości wobec wolności, Kościoła i religii - podkreślił Kuchciński, którego list odczytał wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Marszałek Sejmu dodał także, że Powstanie Warszawskie przyczyniło się do "trwałego oparcia polskości na wierze katolickiej i ufności wobec Opatrzności Bożej". - Jest to nasz sposób istnienia w Europie oraz pojmowania świata i polityki - zaznaczył.
Tę myśl Kuchciński podkreślił także w swoim wpisie na Twitterze. "Powstanie Warszawskie, jak i obrona Jasnej Góry czy bitwa pod Wiedniem i Warszawą, przyczyniło się do trwałego oparcia polskości na wierze katolickiej" - napisał na swoim profilu marszałek Sejmu.
Marszałek wyjawił też na swoim profilu na Twitterze, że jest na Węgrzech.
Marek Kuchciński w liście do uczestników uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK przypomniał o konkretnym wymiarze politycznym i militarnym zrywu, o tym że miał on wymierny wpływ na powstanie współczesnego kształtu Europy. - Kalkulacje geopolityczne Józefa Stalina o zajęciu całych Niemiec stały się nierealne. Kiedy Armia Czerwona stała na Wiśle, czekając na klęskę Powstania, wojska alianckie wyzwalały Francję i zbliżały się do Renu. Europa Zachodnia została częścią wolnego świata, przyczółkiem wolności i demokracji, chronionym przez obecność amerykańską - zaznaczył marszałek Marek Kuchciński.
W swoim przesłaniu marszałek Kuchciński podkreślił też symboliczny wymiar Powstania Warszawskiego i wciąż żywą pamięć o nim. - Dla Ojczyzny i kolejnych pokoleń Polaków w kraju i na emigracji Powstanie jest znakiem historycznej pamięci, wzorem patriotyzmu i umiłowania wolności - czytamy w liście marszałka Sejmu.
W ceremonii przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK udział wzięli udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i Ryszard Terlecki, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski, przedstawiciele organizacji powstańczych i mieszkańcy stolicy. Przed pomnikiem zaciągnięto warty honorowe, stanęły przed nim również liczne poczty sztandarowe.