Trwa ładowanie...
d1atgy0
19-08-2002 08:03

Marek Kotański - braterstwo, czystość i surowość zasad

Marek Kotański po otrzymaniu Orderu Uśmiechu w 2000 r.(PAP/Radek Pietruszka)Marek Kotański urodził się w Warszawie, 11 marca 1942 roku, w rodzinie o bogatych tradycjach humanistycznych. Jego matka, Ludwika, była malarką, natomiast ojciec, Wiesław, profesorem japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

d1atgy0
d1atgy0

Oboje mieli ogromny wpływ na kształtowanie się jego osobowości, rozwój systemu wartości, w których dominującą rolę odgrywał drugi człowiek. W domu, otwartym dla każdego potrzebującego pomocy rozwijał się ten szczególny rodzaj współczucia, który miał wpływ na jego przyszłe decyzje życiowe.

W roku 1960 Marek Kotański ukończył szkołę średnią, gdzie był inicjatorem kilku akcji mających na celu pomoc ludziom w potrzebie. Następnie rozpoczął studiowanie psychologii. To właśnie okazało się najważniejszym, dokonanym przez niego wyborem, co potwierdziło całe jego życie.

Duchowym patronem Marka Kotańskiego był w tym czasie prof. Janusz Reykowski, specjalizujący się w psychologii osobowości. W tym okresie Marek Kotański działał aktywnie w Ruchu Młodych Wychowawców, który opiekował się sierotami i młodzieżą dotkniętą różnymi patologiami.

Jako student trzeciego roku rozpoczął pracę terapeuty w szpitalu psychiatrycznym przy ul. Dolnej w Warszawie. Była to dla niego doskonała szkoła praktycznej psychologii. W tym samym czasie Kotański podjął pracę w Izbie Wytrzeźwień przy ul. Kolskiej, gdzie zetknął się z piekłem uzależnienia.

d1atgy0

To spowodowało, że rozpoczął współpracę ze Społecznym Komitetem Przeciwdziałania Alkoholizmowi, a także tworzenie Ruchu "Trzeźwość", pod hasłem: "Trzeźwość - stałym obowiązkiem młodzieży".

W 1974 Kotański podjął pracę w Szpitalu Psychiatrycznym w Garwolinie, gdzie mieścił się oddział dla ludzi uzależnionych od narkotyków, których leczono tradycyjnymi sposobami, które jednak nie dawały pozytywnych rezultatów. Stworzył tam i poddał terapii pierwsze grupy, które nazwano "społecznościami", a także dał początek systemowi leczenia uzależnionych od narkotyków - "Monarowi".

Po raz pierwszy system ten wprowadzono w Głoskowie, pierwszym centrum, urządzonym w opuszczonym i częściowo zrujnowanym domu. Marek Kotański rozpoczął tam pracę z grupą pacjentów ze szpitala w Garwolinie. Efekty okazały się dużo lepsze niż się spodziewano.

W latach 1985-1994 Marek Kotański był inicjatorem działań promujących trzeźwość, akcji pod hasłem "Kupą Mości Panowie", promującej czystość środowiska, a także bezprecedensowej akcji nazwanej "Łańcuchem Czystych Serc", w której tysiące ludzi złączyło dłonie w łańcuchu łączącym Bałtyk z Tatrami, jednocząc się w idei humanitaryzmu.

d1atgy0

W ciągu 19 lat istnienia "Monaru" stworzono 24 centra dla "nieprzystosowanych", w których można poddać terapii 700 uzależnionych w tym samym czasie. 40% spośród nich udaje się uwolnić od nałogu. Ten cud budowy miejsca leczenia przez pacjentów był możliwy tylko dzięki zastosowaniu głównej zasady terapii: pacjenci leczą się sami. Lekarstwem w centrach jest ciężka praca i "duch Monaru", szczególny klimat braterstwa, wewnętrznej czystości i surowość zasad.

Marek Kotański rozwinął również system pomocy dla osób opuszczających więzienia, działający już od siedmiu lat i również przez nikogo nie finansowany.

Przyznano mu wiele nagród. Dwa razy otrzymał nagrodę Victora, został również wyróżniony nagrodą imienia Brata Alberta. (kw)

Informacje ze stron internetowych "Monaru"

d1atgy0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1atgy0
Więcej tematów