Trwa ładowanie...
Marek Belka: moją rolą nie jest proponowanie, a recenzowanie zgłaszanych propozycji

Marek Belka: moją rolą nie jest proponowanie, a recenzowanie zgłaszanych propozycji

Czy NBP ma swoją propozycję rozwiązania problemu frankowiczów? - pytał Marka Belkę Sławomir Sierakowski w programie #dziejesienazywo.

Share
d1g7v9t

- Powinniśmy odejść od koncepcji, że przewalutowanie po kursie historycznym jest jego podstawą. To jest wątpliwe - oznajmił prezes NBP.

Poinformował, że jest już system wsparcia dla kredytobiorców. - Było ok. 200 konsumenckich upadłości, co uważam za pozytywne, że ta ustawa wreszcie działa - stwierdził Belka.

d1g7v9t

- Zastanowiłbym się, czy bankom nie nakazać zwrotu spreadów. Poza tym, jak ktoś chce przewalutować po obecnym kursie i nie bać się, że frank może wejść do 5 złotych, ale też ryzykować, że może spaść do 3 złotych, to proszę bardzo - mówił prezes NBP.

- I to wszystko? - pytał zdziwiony Sierakowski. - Oczywiście, że to nie jest nawet propozycja NBP, nawet nie Marka Belki, ale to są luźne uwagi na marginesie. Moją rolą nie jest proponowanie, a recenzowanie zgłaszanych propozycji - podkreślił Belka.

Prowadzący program podkreślił, że zazwyczaj bank centralny sugeruje systemowe rozwiązania banków, jeśli mają np. bardzo dużo stracić. - Będziemy rozmawiać z kancelarią prezydenta. Minister Łopiński też o tym mówił - oznajmił gość #dziejesienazywo.

Na pytanie, czy nie byłoby dobrze, gdyby w tym chaosie NBP albo Komitet Stabilności Finansowej wysunęły jakieś rozwiązania, prezes NBP odpowiedział: - KSF na swoim inauguracyjnym posiedzeniu wypowiedział się bardzo sceptycznie o kwestii frankowiczowskiej, mówiąc, że stanowi to zagrożenie dla stabilności finansowej.

d1g7v9t

- Na to zgodził się minister finansów? - pytał Sierakowski. - Wie pan dlaczego? Bo jak ktoś jest skonfrontowany z realiami to zaczyna myśleć nie życzeniowo, tylko realistycznie - zaznaczył Belka.

Z kolei na pytanie, ile nas kosztuje rating agencji S&P, prezes NBP odpowiedział: - Frankowicze zdaje się stracili, bo te parę groszy frank się osłabił. Im więcej dymu, tym bardziej pogłębiamy sytuację frankowiczów.

d1g7v9t

Podziel się opinią

Share
d1g7v9t
d1g7v9t
Więcej tematów