Marcinkiewicz: chcemy wzmacniać Grupę Wyszehradzką
Premier Kazimierz Marcinkiewicz
zadeklarował w Budapeszcie chęć wzmacniania
współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
16.01.2006 | aktual.: 16.01.2006 21:26
Podczas wspólnej konferencji prasowej polski premier i szef węgierskiego rządu Ferenc Gyurcsany opowiedzieli się za zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.
Konferencję prasową w gmachu węgierskiego parlamentu poprzedziły rozmowy plenarne polskiej i węgierskiej delegacji. Budapeszt jest drugą stolicą, po Pradze, którą w ramach dwudniowej wizyty w państwach Grupy Wyszehradzkiej odwiedził polski premier. We wtorek Marcinkiewicz uda się do Bratysławy.
Chcemy wzmacniać współpracę Grupy Wyszehradzkiej, tak aby uzyskiwać bardzo konkretne efekty zarówno dla współpracy jej członków, jak i współpracy w UE - powiedział Marcinkiewicz po polsko-węgierskich rozmowach.
Poinformował, że w czasie spotkania "kontynuowano rozmowę na temat współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego w UE". Ustaliliśmy zakres wspólnych prac w tym zakresie, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i dobrze przygotować się do szczytu Unii Europejskiej w marcu - powiedział Marcinkiewicz. Uznaliśmy, że współpraca bilateralna między Węgrami a Polską może być bardziej efektywna niż dotychczas - powiedział.
Także premier Węgier był zadowolony z przebiegu poniedziałkowych rozmów. Nawiązując do kwestii energetyki, podkreślił, że Węgry "zobowiązały się w uzgodnieniu z Brukselą, że do 31 stycznia przedłożą koncepcję na temat bezpieczeństwa energetycznego". Jak zapowiedział, jego kraj "będzie trzymał się tego terminu".
Wcześniej polski premier powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu rządowego lecącego do Budapesztu, że w najbliższym czasie wystąpi z propozycją "pewnej nowej inicjatywy energetycznej dla UE". Podkreślił, że o inicjatywie poinformuje partnerów z Grupy Wyszehradzkiej "tak by, być może", została ona przedstawiona jako wspólna propozycja grupy podczas marcowego szczytu UE.
Z powodu opóźnienia premier, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie złożył kwiatów na grobie ofiar węgierskiego powstania 1956 roku. Ten punkt wizyty przełożony został na wtorek - premier ma odwiedzić cmentarz ofiar 56' przed odlotem do Bratysławy.
Do Grupy Wyszehradzkiej należą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Utworzono ją w 1991 roku. Jej głównym celem była harmonizacja działań tworzących ją krajów na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku szefowie rządów państw Grupy uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte i wyrazili gotowość rozwijania współpracy tych państw jako członków UE i NATO.
Agata Jabłońska