Maraton Amnesty International
Już po raz piąty, w ramach obchodów
Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, Amnesty International (AI)
zorganizowało 24-godzinny Maraton Pisania Listów w obronie osób,
których podstawowe prawa człowieka są łamane. Listy zostaną
wysłane do decydentów politycznych na całym świecie.
11.12.2004 | aktual.: 11.12.2004 18:38
href="http://i.wp.pl/a/f/mp3/8237/amnesty-pisanie_listow.mp3"> * Posłuchaj relacji Marcina Kubata, reportera Radia ZET*
Maraton rozpoczął się na całym świecie w sobotę 11 grudnia czasu lokalnego o godz. 12.00 i potrwa do południa w niedzielę. W tym roku według organizatorów uczestniczą w nim ponad 32 kraje. W Polsce listy pisane są w 20 miastach. Warszawiacy piszą listy w restauracji "Sami Swoi" przy ulicy Trębackiej 3, mieszczącej się obok siedziby AI.
Napisałem list do ministra sprawiedliwości Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie niepokojącego traktowania Mao Hengfeng. Jest to matka dwójki dzieci, która została zmuszona do poddania się aborcji i zwolniona z pracy, gdy zaszła w ciążę po raz trzeci, czym złamała chińską politykę planowania rodziny. Potem wskutek licznych skarg i odwoływania się od decyzji władz wysłana została na 18 miesięcy do obozu pracy, gdzie poddawana jest torturom - powiedział Arkadiusz Łęczycki z AI, który pisał swój list w Warszawie.
AI domaga się od chińskich władz natychmiastowego zwolnienia kobiety oraz przeprowadzenia śledztwa w sprawie torturowania i pociągnięcia winnych do odpowiedzialności. Jednocześnie wzywa władze do zniesienia obozów "reedukacji przez pracę", które są formą administracyjnego więzienia bez postawienia zarzutów i procesu.
Wśród piszących listy są nie tylko wolontariusze AI. Pani Bożena Ludorowska pisała list razem z ośmioletnią córeczką.
Piszemy apel o to, żeby gubernator ludowego rządu prowincji Sichuan w Chinach poinformował co dzieje się z Tenzinem Deleg Rinpoche. Jest to człowiek, który działał na rzecz kultury i sztuki Tybetu. Dwa lata temu został uwięziony i skazany na śmierć. Wyrok, nie został jeszcze wykonany, ale nie ma w tej sprawie żadnej informacji ani dla rodziny Tenzina, ani dla opinii publicznej - powiedziała Ludorowska.
Chętni do napisania listu mają do dyspozycji kartki, koperty, długopisy oraz 26 szczegółowo opisanych przypadków osób, których prawa zostały pogwałcone wraz z adresami instytucji, do których należy się zwracać w poszczególnych przypadkach.
Przez całą dobę na stale uaktualnianej stronie internetowej www.amnesty.org.pl/maraton widoczna będzie liczba napisanych listów. Dostępne są też czaty internetowe, gdzie można porozmawiać z piszącymi listy w innych krajach. Znajduje się tam także Blog Maratonowy dokumentujący przebieg akcji. Na stronie dostępne są też adresy miejsc w kraju, gdzie odbywa się akcja.
Listy od początku istnienia AI są najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Według danych organizacji, co trzeci z nich odnosi skutek. W poprzednich latach w ramach akcji listy pisali m.in. Jacek Kuroń i Joanna Szczepkowska.