Trwa ładowanie...
d3c16os
IAR

Manewry "Szybki trójząb" na Ukrainie. Żołnierze z 18 państw

Na poligonie w Jaworowie pod Lwowem rozpoczynają się ćwiczenia "Szybki Trójząb". W tym roku bierze w nich udział 1800 żołnierzy z 18 krajów. Ćwiczenia potrwają 12 dni. Oprócz 800 wojskowych z Ukrainy i trzystu ze Stanów Zjednoczonych wezmą w nich też udział żołnierze m.in. z Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii i Rumunii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Manewry "Szybki trójząb" na Ukrainie. Żołnierze z 18 państw
(NATO)
d3c16os

Podczas manewrów będzie wykorzystywany ciężki sprzęt wojskowy, w tym transportery opancerzone i amerykańskie helikoptery.

Scenariusz ćwiczeń jest zbliżony do wydarzeń na wschodzie Ukrainy. W państwie odbywa się zbrojny konflikt i siły pokojowe mają ustabilizować sytuację. Jest to jednak wojna hybrydowa, stąd też skupiono się nie tylko na wykorzystaniu armii, ale także na czynniku wojny informacyjnej. Dlatego będzie działało wspólne ukraińsko-amerykańskie centrum prasowe. 24 lipca, w czasie ćwiczeń ma zostać zaprezentowana ukraińsko-polsko-litewska brygada.

Według Radia Swoboda, tego dnia na poligon mają przyjechać prezydenci tych 3 państw. Są to największe manewry, które odbywają się w tym roku na Ukrainie. Rok temu w ćwiczeniach "Szybki Trójząb" w Jaworowie wzięło udział 1200 żołnierzy.

d3c16os

"Szybki Trójząb" potrwa do 1 sierpnia. Dwa dni później do Jaworowa przybędą kanadyjscy instruktorzy, którzy mają szkolić Ukraińców. Dołączą do swoich amerykańskich kolegów, którzy są tam od kwietnia. Wspólne ćwiczenia potrwają do listopada.

31 sierpnia na Morzu Czarnym z kolei rozpoczną się manewry "Sea Breeze". Potrwają do 12 września.

d3c16os

Podziel się opinią

Share

d3c16os

d3c16os
Więcej tematów