Trwa ładowanie...

Malta pierwszym krajem Europy, który zakazuje "leczenia" osób homoseksualnych

• Nowa ustawa zakazuje tzw. terapii konwersyjnej
• Za jej przeprowadzanie grozi kara grzywny i więzienia

Malta pierwszym krajem Europy, który zakazuje "leczenia" osób homoseksualnychŹródło: AFP, fot: C.KHANNA
d1j4p7o
d1j4p7o

Malta jest pierwszym krajem w Europie, który zakazał stosowania tzw. terapii konwersyjnej w stosunku do osób homoseksualnych - informuje independent.co.uk. Nowe prawa mówi także, że żadna orientacja seksualna i tożsamość płciowa "nie może być uznana za zaburzenie, chorobę czy wadę.

Nowa ustawa, która została przyjęta przez maltański parlament jednogłośnie, przewiduje za naruszenie jej przepisów kary dla lekarzy. Może być to grzywna w wysokości do 10 tys. dolarów, ale także rok więzienia.

Autorzy nowelizacji nazwali terapie, które mają na celu zmianę orientacji seksualnej, oszukańczymi i szkodliwymi. Zmiany poparły organizacje środowisk LGBT, ale również stowarzyszenia psychiatrów, psychologów i terapeutów rodzinnych.

Wcześniej tzw. terapię konwersji (stosowaną w niektórych stanach USA wobec nieletnich) za nieetyczną i szkodliwą dla pacjentów uznało Światowe Stowarzyszenie Psychiatryczne.

d1j4p7o

Jak przypomina independent.co.uk, Malta została uznana w 2015 roku za najlepszy europejski kraj dla osób LGBT pod względem prawnym. W kwietniu 2014 roku maltański parlament zezwolił na zawierania związków partnerskich przez pary jednopłciowe, a także dopuścił adopcję dzieci przez osoby w takich związkach.

oprac. A. Jastrzębski

Zobacz też: Pakistan: samolot z ok. 40 osobami na pokładzie zniknął z radarów

d1j4p7o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j4p7o
Więcej tematów