Trwa ładowanie...

Malta pierwszym krajem Europy, który zakazuje "leczenia" osób homoseksualnych

• Nowa ustawa zakazuje tzw. terapii konwersyjnej
• Za jej przeprowadzanie grozi kara grzywny i więzienia

Share
Malta pierwszym krajem Europy, który zakazuje "leczenia" osób homoseksualnych
Źródło: AFP, fot: C.KHANNA
d3sldh1

Malta jest pierwszym krajem w Europie, który zakazał stosowania tzw. terapii konwersyjnej w stosunku do osób homoseksualnych - informuje independent.co.uk. Nowe prawa mówi także, że żadna orientacja seksualna i tożsamość płciowa "nie może być uznana za zaburzenie, chorobę czy wadę.

Nowa ustawa, która została przyjęta przez maltański parlament jednogłośnie, przewiduje za naruszenie jej przepisów kary dla lekarzy. Może być to grzywna w wysokości do 10 tys. dolarów, ale także rok więzienia.

Autorzy nowelizacji nazwali terapie, które mają na celu zmianę orientacji seksualnej, oszukańczymi i szkodliwymi. Zmiany poparły organizacje środowisk LGBT, ale również stowarzyszenia psychiatrów, psychologów i terapeutów rodzinnych.

d3sldh1

Wcześniej tzw. terapię konwersji (stosowaną w niektórych stanach USA wobec nieletnich) za nieetyczną i szkodliwą dla pacjentów uznało Światowe Stowarzyszenie Psychiatryczne.

Jak przypomina independent.co.uk, Malta została uznana w 2015 roku za najlepszy europejski kraj dla osób LGBT pod względem prawnym. W kwietniu 2014 roku maltański parlament zezwolił na zawierania związków partnerskich przez pary jednopłciowe, a także dopuścił adopcję dzieci przez osoby w takich związkach.

oprac. A. Jastrzębski

Zobacz też: Pakistan: samolot z ok. 40 osobami na pokładzie zniknął z radarów

d3sldh1

Podziel się opinią

Share
d3sldh1
d3sldh1
Więcej tematów