Trwa ładowanie...
d4ghugt

Malta Festival Poznań już po raz 25. Będzie opera Andrzeja Chyry i koncert Michaela Nymana

8 czerwca w Poznaniu rozpocznie się 25. edycja festiwalu teatralnego Malta. Jednym z największych wydarzeń będzie premiera opery opartej na "Czarodziejskiej Górze" w reżyserii Andrzeja Chyry.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W trakcie festiwalu zobaczymy premierę opery "Czarodziejska góra" w reżyserii Andrzeja Chyry.
W trakcie festiwalu zobaczymy premierę opery "Czarodziejska góra" w reżyserii Andrzeja Chyry. (materiały prasowe, Fot: Agata Schreyner)
d4ghugt

Trudno wyobrazić sobie początek lata w Poznaniu bez festiwalu Malta. Słynny festiwal teatralny odbędzie się w tym roku już po raz 25, a idiom tegorocznej edycji to „Nowy Ład Światowy”.

Tim Etchells, kurator tegorocznej edycji festiwalu, wyjaśnia, że idiom to dla niego dwie powiązane ze sobą linie tematyczne.

- Pierwsza z nich to wielość sposobów, w jakich używa się tego sformułowania, żeby opisać gwałtowne zmiany dokonujące się w społecznej i politycznej rzeczywistości końca XX i początku XXI wieku – mówi artysta. - Moim drugim impulsem było rozważenie koncepcji „nowego ładu światowego” z zupełnie innej strony, nie tyle z perspektywy społecznej i politycznej, co filozoficznej, w szczególności w kontekście tego, jak sztuka może nam pomóc postrzegać i odkrywać świat na nowe sposoby – dodaje.

d4ghugt

Sam Etchelss ze swoją grupą teatralną zaprezentuje na festiwalu dwa spektakle, a także umieści przy wejściu do Starej Rzeźni neon z napisem „Never sleep”.

Jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, wydarzeniem tegorocznej Malty będzie premiera opery „Czarodziejska góra” opartej na słynnej powieści Tomasza Manna z muzyką Pawła Mykietyna. Spektakl wyreżyseruje Andrzej Chyra znany szerszej publiczności głównie z kinowych ekranów.

- "Czarodziejska góra" nabrała dziś dla mnie upiornej aktualności – mówi Michał Merczyński, dyrektor festiwalu. – Kończy się w momencie wybuchu I wojny światowej. Mam wrażenie, że dzisiaj również stoimy w obliczu katastrofy, a żyjemy jak na tej "Czarodziejskiej górze" - bezpiecznie, wygodnie, jak ci pensjonariusze Berghofu mierzymy temperaturę, sprawdzamy, czy nasz poziom kredytu we frankach opada czy nie – dodaje.

Tomasz Mann będzie się przewijał też przez wiele innych wydarzeń Malty. Odbędzie się m.in. koncert Romea Castelucciego, performance Marcina Maseckiego, filmy i dyskusje.

d4ghugt

Malta jak co roku będzie miała swoją wielką muzyczną gwiazdę. W ostatnich latach festiwal uświetniały występy m.in. Damona Alborna, Kraftwerk, Faith No More, Portishead czy Nine Inch Nails. W tym roku muzyczną gwiazdą festiwalu będzie Michael Nyman, autor muzyki filmowej, m.in. do oscarowego "Fortepianu". W Poznaniu Nyman wystąpi 27 czerwca nad Jeziorem Maltańskim.

Cały festiwal rozpocznie się 8 czerwca i zakończy 28 czerwca. W jego ramach zaplanowano w sumie 250 wydarzeń. Pełen program będzie można znaleźć na stronie festiwalu www.malta-festival.pl.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4ghugt

Podziel się opinią

Share

d4ghugt

d4ghugt
Więcej tematów