Małpowanie sprawiedliwości

Potrzeba sprawiedliwości jest cechą uniwersalną dla wszystkich ludzi. Naukowcy odkryli jednak, że nie jest ona obca także małpom naczelnym - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

22.09.2003 | aktual.: 22.09.2003 06:57

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na kapucynkach czubatych - niewielkich małpach żyjących w małych stadach w lasach Ameryki Południowej. Najpierw nauczyli kapucynki podstaw handlu. Za żeton wręczony opiekunowi małpa dostawała owoc lub warzywo. Po dwóch latach szkolenia zwierzęta zostały ekspertami w tym fachu. Pomyłki zdarzały im się rzadziej niż w pięciu procentach transakcji.

Wybierano po dwie kapucynki. Dawano im żeton i każda z nich mogła wymienić go na kawałek ogórka. Obie małpy cały czas widziały się nawzajem i mogły zauważyć, co partnerka dostawała od opiekuna. W drugiej fazie eksperymentu jedna małpa za żeton dostawała ogórka, a drugiej opiekun dawał większy przysmak - winogrona. Niesprawiedliwie traktowana małpa protestując często nie chciała dawać żetonu. Potrafiła tez nie wziąć ogórka albo rzucić nim ze złości. Zwierzęta najbardziej protestowały, gdy faworyzowana kapucynka dostawała przysmak za nic, czyli bez zapłaty.

Co ciekawe o wiele częściej i głośniej niż samce protestowały samice kapucynek. Zdaniem naukowców jednak liczba badanych małp była zbyt mała, aby wyciągać wnioski o różnicach pomiędzy płciami w odczuwaniu sprawiedliwości. (uk)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)