Malowidła naskalne w Katowicach
Kopie najsłynniejszych malowideł naskalnych z kilkunastu europejskich jaskiń można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach. Dzieła powstałe przed 15-30 tys. laty zostały skrupulatnie skopiowane przez plastyków.
By pokazać malowidła odkryte we francuskich i hiszpańskich jaskiniach, autorzy wystawy skopiowali je na ogromnych płytach i zainstalowali w muzealnych salach. Farbę nałożyli na fakturowaną powierzchnię do złudzenia przypominającą skałę. Zwiedzający mają wrażenie, jak gdyby byli w jaskini.
Na wystawie można zobaczyć 16 dzieł w skali 1:1, z których największe ma wymiary 17 na 2,5 m. Ekspozycja będzie prezentowana do września.
Przedstawiciele Muzeum podkreślają, że malowidła naskalne - ze względu na specyficzne umiejscowienie i uwarunkowania konserwatorskie - są z reguły trudno dostępne dla zwykłych odbiorców. Dlatego jedynym sposobem, by móc przybliżyć zwiedzającym te arcydzieła, było ich "przeniesienie" do sal muzealnych. Zrobili to plastycy z Muzeum Śląskiego w Katowicach - Mariusz Paluchiewicz, Mariusz Madej i Andrzej Cioska.
Prezentowane prace powstały na podstawie dzieł anonimowych twórców odnalezionych w 14 europejskich jaskiniach, m.in. Lascaux, uważanej dzisiaj za największą galerię sztuki malarskiej ze starszej epoki kamiennej (paleolitu), a także Chauvet, Les Combarelles, Font-de-Gaume, Niaux, Les Trois Freres - znajdujących się na terenie Francji, oraz w grotach El Castillo i Altamira położonych w Hiszpanii.
W doborze malowideł uwzględniono zmieniające się w ciągu wieków maniery i trendy paleolitycznych artystów. Pozwoli to widzowi zapoznać się z czterema podstawowymi stylami w rozwoju tej sztuki, wyróżnianymi przez współczesnych badaczy, zajmujących się fenomenem sztuki naskalnej - podkreśla kurator wystawy Renata Abłamowicz.
Aby lepiej poznać epokę, w której powstawały malowidła, ekspozycja została wzbogacona przedmiotami codziennego użytku, którymi posługiwał się ówczesny człowiek. Wśród nich znalazły się narzędzia krzemienne, wyroby z kości, plastyka figuralna. Eksponaty pochodzą ze zbiorów polskich placówek naukowych i muzealnych.