Trwa ładowanie...

Małopolska walczy o 46 mld zł na inwestycje. Zobacz na co mają zostać przeznaczone

W środę odbyła się Konferencja uzgodnieniowa Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Małopolskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych. Małopolska walczy o prawie 46 mld zł na inwestycje.

Share
Małopolska walczy o 46 mld zł na inwestycje. Zobacz na co mają zostać przeznaczone
Źródło: malopolskie.pl
d2qhoz1

26 sierpnia Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt stanowiska dotyczącego zakresu i treści Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Małopolskiego. W ubiegłą środę marszałek Marek Sowa oraz Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego zaprezentowali projekt jednostkom samorządowym. Spotkanie to jest kolejnym etapem pracy nad tym dokumentem.

- Klimat do rozmów, szczególnie w kwestii inwestycji w infrastrukturę drogową, jest w mojej ocenie dobry. Podobnie powinno być z projektami kolejowymi - sądzę, że większość z zaproponowanych przez nas projektów uzyska poparcie - mówił marszałek podczas spotkania.

Województwo Małopolskie chce uzyskać w sumie 45,493 mld zł na cele inwestycyjne. Pieniądze mają pochodzić z tzw. kontraktu terytorialnego, czyli wszystko zależy od umowy pomiędzy rządem a samorządem województwa.

d2qhoz1

Część pieniędzy pochodzi z Unii Europejskiej, jednak jednym z głównych celów kontraktu jest włączenie w proces finansowania polityki rozwoju również środków dostępnych na poziomie krajowym.

Na co Zarząd Województwa chce przeznaczyć 46 mld zł?

Inwestycje wymienione na liście wysłanej do Warszawy zostały podzielone na kategorie: gospodarka wiedzy, edukacja i rozwój, dziedzictwo regionalne, ochrona środowiska, ochrona zdrowia, infrastruktura dla rozwoju gospodarczego, infrastruktura dla dostępności komunikacyjnej, projekty w ramach strategii ZIT oraz projekty w ramach strategii Polski południowej.

Wśród projektów znajdziemy m.in. rozbudowę krakowskich uczelni, program stypendialny dla małopolskich studentów i doktorantów, prace konserwatorskie obiektów na liście UNESCO, wiślaną trasę rowerową, programy niskiej emisji, nowe linii kolejowe i modernizację starych, kontynuację rozwoju portu lotniczego w Balicach.

Na które inwestycje państwo będzie chciało dać pieniądze, dowiemy się w najbliższych tygodniach.

d2qhoz1

Podziel się opinią

Share
d2qhoz1
d2qhoz1
Więcej tematów