PolskaMałopolska w sieci

Małopolska w sieci

Chcesz spojrzeć z satelity na miejsce, w
które wybierasz się na wakacje? Chcesz dostrzec nieznaną leśną
polanę albo niedostępną dolinę tatrzańską? Skorzystaj z którejś ze
stron internetowych, prezentujących zdjęcia lotnicze i satelitarne
- zachęca "Gazeta Krakowska".

Wystarczy wpisać w internecie adres Urzędu Marszałkowskiego (www.malopolskie.pl) i kliknąć na Wrota Małopolski. Po lewej stronie znajduje się link: Małopolska z lotu ptaka. Gdy tam już wejdziemy i wybierzemy interesującą nas miejscowość możemy rozpocząć "zwiedzanie" - instruuje dziennik.

Zdjęcia, które umieściliśmy na naszych stronach były robione w ciągu kilku lat. Można sobie wybrać dowolną z gmin i np. listę zabytków danej miejscowości, a następnie powiększyć zdjęcie i oglądać do woli - mówi Piotr Jaworski-Grzanka z urzędu marszałkowskiego.

Po kilku minutach może się okazać, że na zdjęciu rozpoznamy własny dom lub domek letniskowy, do którego jeździmy każdego roku. To nie wszystko. Zdjęcie swojej miejscowości możemy kupić. W tym celu wystarczy w mini sklepie on-line wybrać mapę. Oprócz zdjęć dostępne są tu również mapy pokazujące dane przestrzenne i odległości między miejscowościami.

Jak informuje Jaworski-Grzanka, za kilka lat prezentacja będzie o wiele lepsza. Rozwój oferty ze zdjęciami wszystkich miejscowości jest bardzo drogi. Czekamy więc na powstanie geoportalu, tworzonego przez głównego geodetę kraju, dzięki któremu otrzymamy bardzo dużo zdjęć całego kraju - mówi gazecie.

Zdjęcia satelitarne mogą również pomóc w zaplanowaniu trasy turystycznej. Jeżeli ktoś wybiera się w góry, dzięki zdjęciom satelitarnym zobaczy szlaki. Każdy może stać się badaczem, który podgląda najbardziej niedostępne obszary świata. Nie tylko miasta, ale również zabytki i przyrodę. Jeżeli np. jesteśmy ciekawi jak wygląda afrykańskie lub amerykańskie zoo i jakie są tam zwierzęta, również możemy to zobaczyć. Internetowa podróż pozwoli poznać wiele ciekawych miejsc bez wychodzenia z domu - zachęca "Gazeta Krakowska". (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)