PolskaMałopolska przed referendum

Małopolska przed referendum

Blisko 2,5 miliona Małopolan uprawnionych jest do wzięcia udziału w referendum europejskim. W najbliższą sobotę i niedzielę będą mogli oddać głos między godz. 6 a 20 w 2 224 lokalach wyborczych oraz 86 odrębnych obwodach zamkniętych. Porządku i bezpieczeństwa będzie w tym czasie pilnować ok. 5 tys. policjantów.

06.06.2003 10:45

Wczoraj w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się wideokonferencja, w której ostatnie ustalenia przekazywali wojewodom minister spraw wewnętrznych Krzysztof Janik oraz minister ds. referendum europejskiego Lech Nikolski. Ten ostatni przestrzegał przed zbytnim optymizmem w odczytywaniu najnowszych sondaży CBOS-u, mówiących, że udział w referendum deklaruje ok. 81 proc. uprawnionych do głosowania Polaków.

- Trzeba pamiętać, że deklaracje sondażowe mogą się różnić od rzeczywistości nawet o 20 punktów procentowych - mówił Lech Nikolski. Krzysztof Janik uczulał władze regionalne na to, by protokoły głosowania trafiły do wojewódzkich komisarzy najpóźniej przed godziną pierwszą nad ranem w poniedziałek.

- Tego dnia o 18 chcemy podać oficjalne wyniki referendum - przypomniał Janik. Wicewojewoda Ryszard Półtorak zapewniał dziennikarzy, że w Małopolsce nie będzie problemu ,martwych dusz", gdyż na zlecenie Urzędu Wojewódzkiego wykonana została aktualizacja ewidencji danych mieszkańców. - Wystosowaliśmy też pisma do władz samorządowych: prezydentów, burmistrzów i wójtów, którzy odpowiedzialni są za organizację referendum na swoim terenie, by ułatwili w tych dniach korzystanie z transportu - mówi Ryszard Półtorak. - Będą w tym celu wykorzystywane m.in. gimbusy. Zwróciliśmy się także z prośbą do PKS, by autobusy kursowały w ten weekend jak w dzień powszedni.

Jeśli ktoś chce głosować, a ma duże trudności z poruszaniem się, najlepiej, by skontaktował się ze swoim wójtem lub burmistrzem i poprosił o transport. W myśl rozporządzenia MSW samorządy lokalne odpowiedzialne są także za zabezpieczenie lokali wyborczych od momentu, gdy znajdą się w nich karty do głosowania do przekazana protokołów z jego wynikiem - w praktyce od piątku wieczorem do poniedziałku nad ranem. Wyznaczona została do tego celu jedna osoba na każdy lokal wyborczy - w sumie ponad 2 tys., głównie strażników miejskich i pracowników firm ochroniarskich, którzy przeszli specjalne przeszkolenie.

Za porządek w okolicy każdego z lokali wyborczych odpowiedzialni będą imiennie wyznaczeni policjanci. Siedmiu tysiącom małopolskich funkcjonariuszy będą w tych dniach pomagać aspiranci ze szkoły policyjnej w Katowicach. W jednym czasie służbę pełnić będzie ok. 5 tys. policjantów. Tymczasem w sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badania Opinii Społecznej w dniach 29 maja - 1 czerwca 71 proc. badanych oświadczyło, że na pewno weźmie udział w referendum, a 10 proc., że raczej tak. Na pewno nie weźmie udziału w sobotnio-niedzielnym referendum 8 proc. badanych, a 9 proc. jeszcze nie wie, jak postąpi. Za wejściem Polski do UE chce opowiedzieć się 76 proc. ankietowanych zamierzających wziąć udział w referendum, 13 proc. chce głosować przeciw integracji. Według CBOS odsetek osób zamierzających poprzeć członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest obecnie najwyższy od marca 2002 roku. Jednocześnie nigdy jeszcze liczba osób zamierzających głosować przeciwko integracji nie była tak mała jak obecnie.

BOS

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)