PolskaMałopolanie żyją najdłużej

Małopolanie żyją najdłużej

Półtora roku w przypadku mężczyzn i ok. 8 miesięcy - kobiet. O tyle dłużej żyją Małopolanie od przeciętnego Polaka. Z opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wskaźników do projektu tworzenia krajowej sieci szpitali wynika, że nigdzie w Polsce mężczyzna nie dożywa takiego wieku, jak właśnie u nas - ponad 72 lat (średnia krajowa to 70,7). Statystyczna Polka żyje dziś 79 lat, natomiast Małopolanka - 80, co plasuje ją na trzecim miejscu w kraju.

Małopolanie żyją najdłużej

W porównaniu z mieszkańcami województwa łódzkiego, gdzie żyje się najkrócej, nasi panowie wydają się jeszcze większymi szczęściarzami, mają nad nimi przewagę blisko czterech lat życia! Jakie są tego przyczyny? Chyba klimat nam służy, bowiem pod względem liczby zachorowań wcale tak bardzo nie różnimy się od reszty kraju. Niektóre schorzenia dotykają nas nawet częściej niż innych. Jeszcze 8 lat temu na choroby układu krążenia Małopolanie umierali najczęściej w kraju. Dziś ta dysproporcja zmalała, głównie dzięki ogromnym nakładom na rozwój bazy medycznej i ratownictwa. Choroby układu krążenia są jednak głównym zabójcą Polaków - przyczyną 46% zgonów (podczas gdy w "starej" Unii zaledwie 36%). W Małopolsce schorzenia sercowo-naczyniowe są powodem ponad 50% zgonów. Na drugim miejscu, jak w całej Europie, plasują się nowotwory - przyczyna ok. 25% przedwczesnych zgonów Polaków, bez zróżnicowania regionalnego.

Za to wyraźnie gorzej z naszym zdrowiem psychicznym. Najczęściej w kraju dotykają nas też choroby zawodowe, zajmujemy drugie miejsce pod względem liczby osób niepełnosprawnych. Wszystkie te wskaźniki muszą być brane pod uwagę nie tylko w globalnym planowaniu np. sieci szpitali, ale też w polityce regionalnej. - W tym roku tylko na inwestycje w opiece zdrowotnej, nie licząc innych prozdrowotnych działań, w budżecie województwa przeznaczono ponad 30 milionów złotych, w tym 14 milionów na szybkie dokończenie budowy tarnowskiego ośrodka onkologicznego.

Małopolanie mają najgorszy w kraju dostęp do radioterapii, co może zmniejszać szanse wyleczenia nowotworów. Inwestowanie w kardiologię już dało efekty. Wśród największych wydatków są też dalsza modernizacja Szpitala im. Babińskiego, co poprawi opiekę psychiatryczną, modernizacja ośrodka rehabilitacji w Krzeszowicach i inne inwestycje wynikające z potrzeb Małopolan - podkreśla Urszula Sanak, dyrektor departamentu polityki społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Choć mamy najniższy w kraju wskaźnik osób objętych leczeniem z uzależnień, wcale nie powinno nas to cieszyć, bo raczej nie wynika ze wstrzemięźliwości, lecz stanowczo zbyt malej liczby miejsc prowadzenia terapii odwykowej. Ale i na ten cel przeznaczono w tym roku dodatkowe środki.

JGH

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)