PolskaMałgorzata Kidawa-Błońska: Trybunał mógł poczekać z wyrokiem ws. więzień CIA

Małgorzata Kidawa-Błońska: Trybunał mógł poczekać z wyrokiem ws. więzień CIA

Trybunał w Strasburgu mógł poczekać z wyrokiem w sprawie więzień CIA w Polsce na zakończenie śledztwa polskiej prokuratury, miałby bardziej całościowy obraz tej sprawy - komentowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Małgorzata Kidawa-Błońska: Trybunał mógł poczekać z wyrokiem ws. więzień CIA
Źródło zdjęć: © AFP | OLIVIER MORIN

Kidawa-Błońska podkreślała w TVN24, że Trybunał wydał swój wyrok, mimo braku wszystkich dokumentów w tej sprawie. - Trybunał nie mógł otrzymać wszystkich dokumentów, bo są objęte klauzulą, a nie mógł zapewnić tajemnicy tych dokumentów - powiedziała rzeczniczka.

Przekonywała, że gdyby Trybunał chciał poznać wszystkie aspekty tej sprawy, mógł zaczekać na śledztwo polskiej prokuratury. Śledztwo to, mówiła rzeczniczka, "toczy się dłużej, ale się toczy", a "Polska jako jedyny kraj stara się tę sprawę wyjaśnić". Śledztwo, przypomniała, zostało wszczęte w 2008 roku, z inicjatywy rządu Donalda Tuska.

Kidawa-Błońska przyznała, że śledztwo trwa długo także dlatego, że "mamy utrudnioną współpracę ze stroną amerykańską". Wyraziła nadzieję, że wyrok ETPC w Strasburgu ułatwi prokuraturze uzyskiwanie materiałów od USA.

- Polska z pokorą przyjmie ten wyrok, ale powinniśmy wyjaśnić sprawę do końca - zaznaczyła rzeczniczka. Dodała, że gdy wyczerpane zostaną wszystkie procedury, Polska nie będzie uchylać się od zapłacenia kary, nałożonej przez ETPC. Powtórzyła, że MSZ rozważa zaskarżenie wyroku.

Wyrok Trybunału

W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził siedem naruszeń Europejskiej Konwencji Praw Człowieka przez Polskę ws. więzień CIA. Uznał niemal wszystkie zarzuty Abu Zubajdy i Abd al-Rahim al-Nashiriego, którzy twierdzą, że byli torturowani w więzieniu CIA w Polsce w latach 2002-2003.

Siedmioosobowy skład Trybunału w jednogłośnie przyjętych orzeczeniach oddalił tylko skargę co do naruszenia zasady wolności wypowiedzi. Przyznał skarżącym po 100 tys. euro zadośćuczynienia (plus 30 tys. euro Abu Zubajdzie). ETPC uznał też, że Polska nie wywiązała się z obowiązku współpracy z nim. Jednocześnie Trybunał uznał, że "wyłączną odpowiedzialność" za przesłuchania i tortury w Starych Kiejkutach ponosi CIA.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)