Trwa ładowanie...
d4519vm
d4519vm
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Maleje liczba niezadowolonych Polaków - sprawdź sondaż

Dwie trzecie Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku; zdaniem 60% respondentów polska gospodarka znajduje się w kryzysie; 38% badanych sądzi, że w ciągu najbliższych lat materialne warunki życia pogorszą się - wynika z sondażu TNS OBOP. W ciągu ostatniego miesiąca oceny poprawiły się: odsetek osób uważających, że sprawy idą w dobrym kierunku wzrósł o 5 punktów, przy jednoczesnym spadku o 7 punktów odsetka respondentów o przeciwnej opinii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4519vm

Dwie trzecie Polaków (61%) uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku, przeciwnego zdania jest 275 badanych, a 12% respondentów nie ma zdania na ten temat.

O tym, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku respondenci są przekonani tym częściej, im lepiej są wykształceni i w im większej miejscowości mieszkają. Również osoby młodsze - częściej niż inni - uważają, że sprawy w kraju zmierzają w dobrym kierunku.

Pozytywne opinie badani wyrażają tym częściej, im bardziej interesują się polityką. Ponadto wśród osób pozytywnie oceniających kierunek zmian częściej znajdują się ankietowani popierający PO (55%) oraz osoby o poglądach centrowych (centrolewicowych - 49% i centroprawicowych - 42%). Negatywnie o kierunku, w jakim zmierzają sprawy w Polsce, częściej niż inni mówią zwolennicy PiS (78%).

d4519vm

Aż 60% respondentów jest zdania, że polska gospodarka znajduje się obecnie w kryzysie, przy czym 16% określa go jako głęboki. Zdaniem jednej trzeciej ankietowanych (35%) gospodarka rozwija się, ale zaledwie 3% określa ten rozwój jako dynamiczny. 5% ankietowanych nie ma opinii na ten temat.

Rozwój gospodarki pozytywnie oceniają najczęściej nastolatków (48%), dwudziestolatkowie (43%) oraz osoby w wieku 30-39 lat (42%). Zdanie to, częściej niż inni, podzielają osoby z wykształceniem wyższym, a także badani z większych miast. Również mężczyźni częściej niż kobiety wyrażają się pozytywnie o polskiej gospodarce (40% wśród mężczyzn wobec 30% wśród kobiet).

Zdaniem 38% Polaków w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności ulegną pogorszeniu. Przeciwnego zdania jest co piąty ankietowany (21%). Jedna trzecia badanych (34%) uważa, że jeśli chodzi o poziom materialnych warunków życia ludności w Polsce, będzie mniej więcej tak samo jak teraz. 7% badanych nie ma zdania na ten temat.

O tym, że materialne warunki życia w Polsce poprawią się, przekonani są - częściej niż inni - młodsi uczestnicy badania, osoby z wykształceniem wyższym oraz mieszkańcy największych miast, częściej mężczyźni niż kobiety (27% wśród mężczyzn wobec 16% wśród kobiet).

d4519vm

Negatywne opinie o kierunku zmian materialnych warunków życia wyrażają przede wszystkim osoby z wykształceniem podstawowym, a także starsi badani.

Pozytywnie o kierunku zmian warunków życia - zdecydowanie częściej niż inni - mówią sympatycy PO (42%). Zwolennicy PSL (46%), badani o centrowych poglądach politycznych (centrolewicowych - 44% i centroprawicowych - 40%) oraz ankietowani, którzy bardzo interesują się polityką (44%), częściej niż inni nie spodziewają się zmian. Pogorszenia warunków spodziewają się najczęściej zwolennicy PiS (48%) oraz SLD (40%).

Sondaż zrealizowano w dniach 7-11 lipca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie tysiąca mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

d4519vm

Podziel się opinią

Share

d4519vm

d4519vm
Więcej tematów