ŚwiatMaleje chęć udziału w referendum

Maleje chęć udziału w referendum

W czerwcu, 54% Polaków, o 7% mniej niż maju, wyraziło zamiar udziału w referendum w sprawie ratyfikacji traktatu europejskiego - wynika z najnowszych badań CBOS. Liczba osób deklarujących, że na pewno będą głosować spadła z 38 do 33%.

Zdaniem CBOS, przyczyną zniechęcenia części Polaków do udziału w ewentualnym referendum w tej sprawie jest odrzucenie europejskiej konstytucji we Francji i Holandii oraz wątpliwości, czy należy kontynuować proces ratyfikacji tego dokumentu.

Zmniejszeniu się zainteresowania udziałem w referendum towarzyszy wyraźny spadek poparcia dla europejskiej konstytucji - wynika z badań.

Odsetek respondentów zamierzających głosować za przyjęciem tego dokumentu zmniejszył się w ciągu ostatniego miesiąca o 17 punktów, natomiast odsetek przeciwników wzrósł o 10 punktów. Nadal jednak zwolennicy europejskiej konstytucji (43%) mają liczebną przewagę nad jej przeciwnikami (24%).

Pomimo odrzucenia konstytucji przez Francuzów i Holendrów przeważająca część Polaków (41%) uważa, że w naszym kraju powinno odbyć się ogólnonarodowe referendum w tej sprawie. Wyraźnie mniej (11%) chciałoby, aby o odrzuceniu lub przyjęciu konstytucji zdecydował parlament. Więcej niż co piąty badany (21%) opowiada się natomiast za wstrzymaniem procesu ratyfikacji konstytucji, twierdząc, że obecny jej projekt w ogóle nie powinien być przedmiotem referendum ani głosowania w parlamencie.

Ankieterzy CBOS zapytali 424 zwolenników referendum, jaki termin głosowania w sprawie konstytucji UE byłby najlepszy. 43% osób uznało, że referendum powinno się odbyć samodzielnie, niezależnie od wyborów parlamentarnych, prezydenckich i samorządowych; 21% - że 9 października 2005 roku a więc razem z wyborami prezydenckimi; 17% - że 25 września, razem z wyborami parlamentarnymi, a 10%, - że jesienią przyszłego roku, razem z wyborami samorządowymi.

Z badań CBOS wynika, że po odrzuceniu konstytucji we Francji i Holandii niemal co drugi badany (47%) nie potrafi powiedzieć, czy dobrze się stało czy też źle, że referendum w tych krajach zakończyło się fiaskiem eurokonstytucji. Raczej dobrze się stało - uważa 18% badanych, zdecydowanie dobrze - 10%, a raczej źle - 19%. Zadowoleni z decyzji Francuzów i Holendrów są zwolennicy LPR, PiS i Samoobrony. Krytyczne oceny wyników referendów we Francji i Holandii przeważają wśród sympatyków SLD, SdPl, PO, a także PSL.

Referenda we Francji i Holandii nie wpłynęły w istotny sposób na poziom społecznego zainteresowania sprawą przyjęcia europejskiej konstytucji. Nadal pozostaje ono raczej niewielkie - konstytucją interesuje się niespełna dwie piąte ogółu Polaków (37%), w tym tylko 6% określa swoje zainteresowanie jako duże. Niezbyt zainteresowanych i zupełnie niezainteresowanych jest 60%.

Zainteresowanie przyjęciem europejskiej konstytucji wiąże się przede wszystkim z wykształceniem. Kwestią tą interesują się głównie osoby z wyższym wykształceniem (66%), w mniejszym stopniu badani z wykształceniem średnim (44%), a w najmniejszym - z zasadniczym zawodowym (30%) i podstawowym (26%). Do grona osób stosunkowo najbardziej zainteresowanych sprawą przyjęcia europejskiej konstytucji należą ponadto uczniowie i studenci (54%). Los europejskiej konstytucji bardziej interesuje badanych identyfikujących się z prawicą (55%) niż ankietowanych o orientacji lewicowej (39%).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzone zostało przez ankieterów CBOS od 3 do 6 czerwca na reprezentatywnej próbie losowej 1037 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
sondażpolskareferendum
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)