ŚwiatMaleją globalne rynki narkotykowe

Maleją globalne rynki narkotykowe

W dorocznym raporcie o narkotykach opublikowanym w Waszyngtonie Organizacja Narodów Zjednoczonych konkluduje, że globalne rynki kokainy, opiatów i marihuany trzymają się stabilnie lub maleją.

Maleją globalne rynki narkotykowe
Źródło zdjęć: © AFP

24.06.2009 | aktual.: 24.06.2009 22:22

Na świecie uzależnionych od narkotyków jest około 28 mln ludzi - mówi raport Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).

W Afganistanie, w którym uprawia się 93% całego na świecie maku opiumowego, w zeszłym roku doszło do spadku produkcji o 19%, a produkcja kokainy w Kolumbii zmalała o 28% - podaje raport.

Marihuana i inne postacie konopi pozostają najszerzej i najpowszechniej używanymi narkotykami na całym świecie. Sięga po nie, przynajmniej okazjonalnie w celach rekreacyjnych, 167 mln ludzi.

Opiatów i kokainy używa co roku po 18 mln ludzi.

Europejską stolicą kokainy stało się Zjednoczone Królestwo, gdzie zażywa ją regularnie milion ludzi, a 5% osób w wieku 15-16 lat przynajmniej raz jej próbowało.

Chociaż jej ceny wzrosły tam z 30 tys. funtów za kilogram w 2007 roku do 45 tys. w pierwszym kwartale br., jakość tego narkotyku w handlu ulicznym bardzo się pogorszyła, spada też od 2006 roku jej czystość w hurcie i detalu.

Według UNODC dilerzy dodają do niej dentystycznych i weterynaryjnych anestetyków, które przynoszą podobne efekty, a są o wiele tańsze.

Na czele narkotyków syntetycznych plasuje się amfetamina i jej pokrewne środki, których zażywa 16-50 mln ludzi. 27 mln zażywa ecstasy.

Jednym z największych producentem i eksporterem tych narkotyków została Kanada, w której dotąd produkowano i zażywano dużo konopi.

Szacowana wartość nielegalnego światowego rynku narkotyków to około 320 mld dolarów - powiedział dyrektor wykonawczy UNODC Antonio Maria Costa.

- Sprawia to, że narkotyki są jednym z najcenniejszych towarów na świecie - powiedział Costa. - A zyski z narkotykowych przestępstw mają odpowiednie makroekonomiczne proporcje. -

W oświadczeniu opublikowanym wraz z raportem Costa wzywa do traktowania zażywania narkotyków jako choroby.

Według niego "ludzie, którzy biorą narkotyki potrzebują medycznej pomocy, a nie kryminalizacji".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)