"Mała Syrenka" już po operacji
Nadspodziewanie pomyślnie - zdaniem
lekarzy ze szpitala w stolicy Peru, Limie - przebiegła operacja
rocznej dziewczynki, Milagros Cerron, urodzonej z rzadkim defektem
- zrośniętymi nóżkami, przypominającymi ogon ryby i stąd zwanej na
świecie Małą Syrenką.
Milagros, która w kwietniu skończyła rok, miała zostać poddana trzem kolejnym operacjom. Pierwsza z nich była planowana na początku roku, jednakże odłożono ją ze względu na zły stan zdrowia dziecka.
Lekarze już wcześniej wszczepili dziewczynce silikonowe poduszki, które miały rozciągnąć skórę na jej nóżkach - rozpoczęta we wtorek wieczorem operacja miała doprowadzić do rozdzielenia nóżek od kolan do stóp; następnym etapem miało być zoperowanie górnej partii nóg, a kolejnym - korekta ustawienia stópek dziecka.
Pierwsza operacja trwała około pięciu godzin i przebiegła tak dobrze, że lekarze zdecydowali się na połączenie dwu planowanych zabiegów i rozdzielenie nóżek Syrenki na całej długości. Prowadzący dziewczynkę peruwiański lekarz Luis Rubio triumfalnie zaprezentował dziennikarzom zoperowane dziecko.
Zdaniem specjalistów, rehabilitacja Milagros potrwa jednak nie mniej niż 15 lat. Dziecko cierpi także z powodu wielu innych problemów - ma tylko jedną nerkę oraz połączony układ trawienny i płciowy. Skorygowanie tych problemów wymagać będzie kolejnych operacji.
Milagros, której imię po hiszpańsku oznacza "Cud", urodziła się w górskiej miejscowości Huancayo, dwieście kilometrów od Limy w bardzo biednej rodzinie. Mała Syrenka stała się słynna w całym Peru i społeczeństwo finansuje operację dziecka.
Normalnie dzieci z podobnymi wadami umierają w kilka godzin po narodzinach - jedyną znaną Syrenką, która przeżyła, jest 16-letnia obecnie Amerykanka, Tiffany Yorks, operowana w pierwszym roku życia.