PolskaMailem do dzielnicowego

Mailem do dzielnicowego

W toruńskiej komendzie trwa wielkie
kserowanie. Policjanci dwoją się i troją, aby sprostać nowym
obowiązkom, jakie spadły na nich po zmianach w kodeksie
postępowania karnego - pisze "Gazeta Pomorska".

04.07.2003 | aktual.: 04.07.2003 07:58

Nowelizacja prawa karnego weszła w życie w ub. wtorek. Jej efektem jest m.in. przejęcie przez policję większości śledztw, dotyczących m.in. wszystkich kradzieży rzeczy o wartości mniejszej niż 50 tys. zł. Policjanci zyskują też większe uprawnienia. Już po pięciu dniach mogą umorzyć dochodzenie, jeśli nie ma poszlak wskazujących na sprawcę.

Teraz akty oskarżenia do sądu będzie wnosić także policja. Odciski palców, krew, włosy i ślinę do badań policja może pobrać każdemu podejrzewanemu bez jego zgody. Natomiast podsłuch w sprawach o korupcję, sutenerstwo i stręczycielstwo funkcjonariusze mogą najpierw założyć, a potem wystąpić o taką zgodę do sądu.

"Rzeczywiście czeka nas sporo pracy"- mówi Lilianna Kruś- Kwiatkowska, rzeczniczka toruńskiej KMP. "Policjanci zostali już zapoznani z treścią wchodzących przepisów. Brali udział w spotkaniach szkoleniowych. Niewątpliwie spoczywa na nas większa odpowiedzialność i jest to dla nas dodatkowe obciążenie, ale mamy coś za coś"- dodaje rzecznik.

"Mam na myśli właśnie prowadzenie postępowań rejestrowych - tych krótszych. Tu pracy będzie mniej, gdy nie trzeba będzie wypisywać wielu druków. Wszystko wpisywane jest do komputerowego rejestru. Policjanci skupią się na pracy wykrywczej i, jeśli nie przyniesie ona efektu w ciągi 5 dni od momentu zawiadomienia, mogą postępowanie umorzyć, a w razie potrzeby podjąć je bez konieczności występowania o taką zgodę do prokuratury. I to usprawni pracę".

Usprawnienia i uprawnienia rodzą jednak obawy przed tym, by policjanci nie rozpędzili się za bardzo przy umarzaniu spraw oraz nie nadużywali "władzy".

Korespondować z policjantami można teraz mailem lub faksem. Do tej pory policjanci wysyłali listy polecone. Szkopuł w tym, że dostęp do internetu w toruńskich komisariatach pozostaje wciąż w sferze marzeń. W rejonie swojego działania Komenda Miejska Policji (miasto i powiat torunski) dysponuje tylko 45 komputerami.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)