PolskaMagiczny krąg sprzed 2,5 tysiąca lat

Magiczny krąg sprzed 2,5 tysiąca lat

Toruński archeolog, dr Jacek Gackowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odkrył prawdopodobnie drugie w Polsce sanktuarium z czasów kultury łużyckiej, a tuż przy nim - 15 ciałopalnych grobów - piszą "Nowości".

Odkrycie było możliwe dzięki Lucjanowi Momotowi, rolnikowi ze wsi Żygląd między Chełmżą a Chełmnem, który zauważył na swoim polu ślady stanowiska archeologicznego.

Podczas prac polowych pług odkrywał glebę innego koloru. Wcześniej na powierzchni znajdowałem fragmenty naczyń ceramicznych, więc wiadomo było, że jest to stanowisko archeologiczne. Córka, Agata, która jest studentką czwartego roku archeologii na UMK, zawiadomiła konserwatora zabytków- mówi Lucjan Momot.

Pozostałości sanktuarium widoczne są obecnie w wykopie w postaci okręgu o średnicy ok. 10 metrów. Otaczały go słupy ustawione blisko siebie, tworzące rodzaj palisadowego płotu. - Być może w centralnej części mieścił się grób jakiejś szczególnej osoby lub miejsce składania ofiar- mówi doktor Jacek Gackowski. Świat wierzeń kultury łużyckiej jest nam kompletnie nieznany, możemy tylko na podstawie zabytków archeologicznych domniemywać o pewnych praktykach magicznych.

Chronologia obiektu będzie ustalona po szczegółowych badaniach. Do okręgu przylegało 15 grobów ciałopalnych kultury łużyckiej datowanych na okres halsztacki, czyli VII-VI wiek przed Chrystusem. Archeolodzy odkryli rozdrobnione kości ludzkie i fragmenty naczyń. Pod kręgiem zaobserwowano także znacznie wcześniejsze pozostałości neolitycznej, trapezowatej chaty. Badania finansowane są przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu.

W Polsce znany jest tylko jeden podobny obiekt odkryty w 2001 roku w okolicach Wrocławia, o średnicy około 20 metrów.Sanktuarium w Żyglądzie byłoby zatem drugim w Polsce, a pierwszym na ziemi chełmińskiej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)