Trwa ładowanie...

Madryt. Władze miasta wybiją tysiące papug. "Ideałem jest całkowita eliminacja"

Przedstawiciele madryckiego ratusza podjęli decyzję o pozbyciu się tysięcy papug żyjących na ulicach miasta. Odpowiedzialni za ten radykalny krok urzędnicy przekonują, że ptaki "naruszają różnorodność biologiczną i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców". Koszt ich wybicia szacuje się na 100 tys. euro.

Madryt. Władze miasta wybiją tysiące papug. "Ideałem jest całkowita eliminacja"Źródło: AFP/EAST NEWS, fot: Gerard Julien
de0z684
de0z684

Klamka zapadła we wtorek. Jak podaje tvp.info powołując się na PAP, decyzję o eliminacji większości z ponad 12 tys. żyjących w Madrycie papug z gatunku mnich, przedstawił Borja Carabante, który w stolicy Hiszpanii zajmuje się ochroną środowiska. Jego zdaniem, to konieczne.

Przedstawiciel ratusza wyliczył, że koszt trwającego do października 2020 roku procesu może wynieść nawet 100 tys. euro. Carabante tłumaczy, że wybicie mnich jest uzasadnione dbałością o bezpieczeństwo mieszkańców, którym gniazda papug spadają na głowy. Wspomina też o ochronie innych, mniejszych ptaków, takich jak wróble. Ich liczebność znacznie spadła po rozprzestrzenieniu się obcego gatunku w miejskim terenie.

Hiszpański urzędnik podkreśla, że zwalczane przez madrycki ratusz papugi mogą dożyć średnio 20 lat, a drastycznemu zwiększeniu się ich populacji sprzyja m.in szybkie tempo rozmnażania. Co roku składają do ośmiu jaj.

Zobacz też: Złośliwe papugi. Nawet koty nie dają im rady

Ostateczne rozwiązanie kwestii papug

Plan na masowe usuwanie mnich z miejskiej przestrzeni jest prosty. Stołeczne władze będą eliminować ptaki odławiając je za pomocą specjalnych pułapek rozwieszonych na drzewach. Gdy zwierzęta złapią się w siatkę, będzie możliwa ich likwidacja lub sterylizacja.

de0z684

"Ideałem jest całkowite wyeliminowanie tego gatunku z naszego miasta. Maksymalnie pozostanie przy życiu 600 okazów" - mówi Carabante cytowany przez PAP.

Problem z uporczywymi papugami w Madrycie nie jest nowy. Pierwsze z nich pojawiły się tam na początku lat 80. Do stolicy sprowadzano je z Ameryki Południowej, przeważnie z Argentyny. Z czasem z domowych pupili stały się elementem żywego miejskiego krajobrazu, nadzwyczaj dobrze adaptując się do nieznanego otoczenia.

Źródło: tvp.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

de0z684
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de0z684
Więcej tematów