Trwa ładowanie...
31-10-2007 19:53

Macierewicz zrezygnuje z funkcji szefa kontrwywiadu

Antoni Macierewicz w poniedziałek ma zrezygnować z szefowania kontrwywiadem wojskowym - podaje radio RMF FM.

Macierewicz zrezygnuje z funkcji szefa kontrwywiaduŹródło: PAP
d1zl04a
d1zl04a

Od dziś Macierewicz jest wiceministrem obrony narodowej. Jest także posłem oraz szefuje komisji weryfikacyjnej WSI.

Macierewicz przekonuje, że zgodnie z prawem może być zarówno posłem, jak i szefem komisji weryfikacyjnej. Z komisją weryfikacyjną nie łączy mnie stosunek pracy w żadnym wymiarze. Myślę że prawnicy będą jeszcze tę sprawę analizowali. Na pewno praca w komisji weryfikacyjnej zostanie doprowadzona do końca - mówi Macierewicz.

W tej kwestii ma on poparcie i szefa resortu obrony i prezydenta. Zapowiadany już wielokrotnie aneks do raportu WSI wciąż formalnie nie powstał i odejście Macierewicza z komisji weryfikacyjnej zablokowałoby prace nad nim.

Na konferencji prasowej po nominacji Macierewicza minister obrony narodowej Aleksander Szczygło przypomniał, że wiceministrowie w resortach będą pracować aż do czasu odwołania ich przez szefa nowego rządu. Powiedział także, że stanowisko szefa komisji weryfikacyjnej nie jest stanowiskiem administracji rządowej.

d1zl04a

Macierewicz w ostatnich wyborach został wybrany na posła z listy PiS. Zgodnie z art. 103 konstytucji, mandatu posła nie można łączyć m.in. z zatrudnieniem w administracji rządowej; zakaz ten nie dotyczy jednak członków rządu i sekretarzy stanu w administracji rządowej.

Politycy PO, a także LiD, nie ukrywają, że nie chcą, aby Macierewicz dłużej pełnił funkcję szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Zgodnie z przepisami ustawy powołującej SKW i Służbę Wywiadu Wojskowego ich szefów powołuje i odwołuje na wniosek Ministra Obrony Narodowej, Prezes Rady Ministrów. Przed taką decyzją premier musi zasięgnąć opinii prezydenta, rządowego kolegium do spraw służb specjalnych i sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Te opinie nie wiążą jednak premiera przy podejmowaniu decyzji.

Ustawa określa jednak, że odwołanie szefa SKW albo SWW może nastąpić jedynie w przypadku rezygnacji z zajmowanego stanowiska, zrzeczenia się obywatelstwa polskiego lub nabycia obywatelstwa innego państwa, skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, utratę predyspozycji niezbędnych do zajmowania stanowiska lub w przypadku niewykonywania obowiązków z powodu choroby trwającej nieprzerwanie ponad 3 miesiące.

d1zl04a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zl04a
Więcej tematów