Trwa ładowanie...
d20jhz6

Macedonia: czy będą przyspieszone wybory?

Parlament Macedonii ma w piątek zdecydować, czy zostanie rozwiązany i czy przyspieszone wybory parlamentarne odbędą się pod koniec stycznia. Wiele wskazuje na to, że rozwiązanie parlamentu i przedterminow wybory zostaną odłożone o 3 miesiące.

Share
d20jhz6

Przeprowadzenie wyborów 27 stycznia założono w kwietniu, gdy przy aktywnym udziale szefa dyplomacji Unii Europejskiej Javiera Solany powoływano do życia szeroką koalicję prawie wszystkich partii, reprezentowanych w macedońskim parlamencie. Warunkiem było przyjęcie poprawek do konstytucji, podnoszących status społeczności albańskiej, co niedawno stało się faktem.

Teraz jednak, partia premiera Ljubczo Georgijevskiego, która dysponuje największą liczbą posłów, stoi na stanowisku, że do rozwiązania parlamentu powinno dojść dopiero pod koniec lutego, a wybory powinny się odbyć 28 kwietnia. Uzasadnia to tym, że część terytorium kraju jest nadal pod kontrolą albańskich rebeliantów, a parlament musi przyjąć kilka bardzo ważnych ustaw, w tym dotyczące samorządu terytorialnego.

W wywiadzie dla bułgarskiego radia państwowego, przewodniczący macedońskiego parlamentu Stojan Andov powiedział, że dziś nie dojdzie do rozwiązania organu ustawodawczego. Andov skrytykował socjaldemokratów, którzy wycofali z rządu swoich ministrów. (aka)

d20jhz6

Podziel się opinią

Share
d20jhz6
d20jhz6
Więcej tematów