Lwów przykładem współpracy różnych narodów i kultur
Lwów jest doskonałym przykładem twórczej współpracy różnych narodów i kultur - zgodzili się prezydenci Ukrainy, Polski i Litwy: Wiktor Juszczenko, Lech Kaczyński i Valdas Adamkus podczas otwarcia uroczystych obchodów 750-lecia miasta.
Lwów to miasto, w którym odrodziła się godność narodu ukraińskiego. Miasto, w którym z zadziwiającą siłą przeplatają się różne kultury. Pragnę oddać hołd polskiej i litewskiej obecności we Lwowie - powiedział na uroczystości we lwowskiej operze prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko.
Prezydent Lech Kaczyński, podkreślił w swym przemówieniu, że chociaż Lwów został założony przez kniazia Daniela Halickiego, miasto to było w przeszłości częścią I Rzeczpospolitej.
Z tego miasta pochodzą tysiące moich rodaków. Tysiące ma tutaj rodziny. Dziś Lwów jest miastem ukraińskim i tak będzie również w przyszłości - powiedział polski prezydent.
Lech Kaczyński jest przekonany, iż fakt, że na jubileusz Lwowa przybyli prezydenci trzech państw, jest potwierdzeniem ich ścisłej współpracy. Tylko wspólnie możemy zapewnić sobie takie miejsce w Europie, jakie się nam należy - uważa Kaczyński.
Prezydenci Ukrainy, Polski i Litwy podpisali wcześniej wspólną deklarację w sprawie ochrony dziedzictwa kulturowego Lwowa - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal. Według niego, prezydenci mają zamiar powołać fundację, której zadaniem będzie współpraca w tej dziedzinie.
Spotkanie Juszczenki, Kaczyńskiego i Adamkusa nie ograniczyło się do udziału w obchodach 750-Lwowa. Było ono także okazją do omówienia spraw międzynarodowych.
Jarosław Junko, Krzysztof Mackiewicz