PolitykaŁukaszenka: Białoruś skieruje pomoc humanitarną do Donbasu

Łukaszenka: Białoruś skieruje pomoc humanitarną do Donbasu

Alaksandr Łukaszenka, podczas rozmów z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, zapowiedział skierowanie pomocy humanitarnej dla ludności zamieszkałej w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie. - Przynajmniej nie będzie mi wstyd spojrzeć w oczy ani Ukraińcom, ani prezydentowi Ukrainy - stwierdził prezydent Białorusi.

Łukaszenka: Białoruś skieruje pomoc humanitarną do Donbasu
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | ANDREW KRAVCHENKO

26.04.2017 | aktual.: 26.04.2017 20:42

"Przynajmniej nie będzie mi wstyd"

- W najbliższym czasie we współpracy z Czerwonym Krzyżem i Czerwonym Półksiężycem Białoruś planuje skierowanie pomocy humanitarnej dla ludności ukraińskiej zamieszkującej po obu stronach linii podziału - oświadczył Alaksandr Łukaszenka po zakończeniu rozmów z Petrem Poroszenką, które odbyły się w rezydencji w Laskawiczach w obwodzie homelskim w pobliżu granicy z Ukrainą.

Jak powiedział Łukaszenka, cytowany przez państwową agencję informacyjną BiełTA, wysyłane będą rzeczy "najpotrzebniejsze ludziom: jedzenie, środki higieny". Prezydent podkreślił, że strona białoruska "w dalszym ciągu będzie robić wszystko co niezbędne dla uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy".

- Przynajmniej nie będzie mi wstyd spojrzeć w oczy ani Ukraińcom, ani prezydentowi Ukrainy. Przestrzegaliśmy święcie wszystkiego, o co prosili nas ukraińscy przyjaciele. Czyniliśmy, co w naszej mocy. I nadal tak będzie - oświadczył białoruski lider.

Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów prezydentów Poroszenko powiedział, że "na dzień dzisiejszy porozumienia mińskie są bezalternatywnym planem pokoju i stabilności na Ukrainie" i podziękował Białorusi za wysiłki na rzecz pokojowego uregulowania konfliktu.

Prezydenci podpisali także wspólne oświadczenie dotyczące konieczności dalszych działań na rzecz likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu

Jednym z tematów romów była też kwestia "poprawienia sytuacji w regionach, które ucierpiały w wyniku awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu". W wyniku wybuchu czarnobylskiego reaktora na Ukrainie skażeniu uległo 23 proc. obszaru Białorusi - na jej terytorium spadło ok. 70 proc. opadu radioaktywnego. Najbardziej ucierpiały obwody homelski i mohylewski.

Wcześniej obaj prezydenci wzięli udział w obchodach 31. rocznicy katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Liderzy Ukrainy i Białorusi spotkali się na terytorium nieczynnego obecnie obiektu, gdzie oddali hołd ratownikom, którzy zginęli przy usuwaniu skutków katastrofy. Zwiedzili także teren siłowni i nowy sarkofag, który w ubiegłym roku pokrył stare zabezpieczenie zniszczonego przez wybuch reaktora.

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

Źródło: WP, PAP

ukrainabiałoruśAlaksandr Łukaszenka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)