Ludzie skarłowacieją?! Oto wniosek amerykańskich naukowców
Wymiary ssaków występujących na Ziemi dynamicznie zmieniają się w zależności od panujących warunków klimatycznych. Choć ów fakt został właśnie udowodniony naukowo, trudno wciąż znaleźć jego przekrojowe wytłumaczenie, a dobór naturalny nie jest już wystarczającym argumentem. Wszystko to dzieje się bardzo szybko, co widać na przykładzie ssaków, które wyraźnie malały podczas ostatnich znanych historii klimatu dużych ociepleń.
11.11.2013 | aktual.: 12.11.2013 12:23
Wygląda jednak na to, że sytuacja w najbliższym czasie może ulec odwróceniu, a ssakom, w tym ludzkości, grozi zmniejszenie się do rozmiarów... krasnoludków. Choć może to brzmieć z pozoru absurdalnie, wcale nie mamy do czynienia z żartem.
Grupa naukowców wykazała ostatnio, że podczas dwóch ostatnich dużych faz ocieplenia klimatu, oczywiście w zamierzchłej przeszłości, wymiary ciała ssaków w istotny sposób się zmniejszyły. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że obecny okres globalnego ocieplenia, tym razem spowodowany działalnością człowieka, wywoła analogiczny skutek.
Odpowiedzialnym za wspomniane badania jest Philip Gingerich z Uniwersytetu w Michigan. Zbudował on szeroką grupę badawczą złożoną z naukowców reprezentujących cztery różne uczelnie - wspólnie użyli oni zaawansowanych metod paleontologicznych, które doprowadziły ich do wniosków publikowanych dokładnie 1 listopada.
Historia klimatu Ziemi wyróżnia dwa istotne ocieplenia, które wystąpiły w przeciągu 2-3 milionów lat. Pierwsze z nich miało miejsce około 56 milionów lat temu, a nauka nazywa je paleoceńsko-eoceńskim maksimum termicznym. Wówczas średnia temperatura powietrza na kuli ziemskiej wzrosła o mniej więcej 6 stopni Celsjusza, a samo ocieplenie było bardzo długotrwałe, trwało około 160 tysięcy lat.
Drugie globalne ocieplenie (znane jako eoceńskie maksimum termiczne 2) analizowane przez Gingericha i jego zespół było krótsze, trwało bowiem "zaledwie" około 80-100 tysięcy lat i miało miejsce w przybliżeniu 53 miliony lat temu. Wówczas średnia temperatura na Ziemi wzrosła o około 2-3 stopnie. Pora na najważniejsze fakty: w czasie pierwszego ocieplenia wymiary ssaków zmniejszyły się średnio o 30 procent, a w czasie drugiego o 19 procent. To bardzo dużo.
Najbardziej znaczący jest jednak fakt, że w czasie obu "maksimów" na Ziemi żyły zwierzęta będące protoplastami dzisiejszych koni, które osiągały wymiary dzisiejszych niewielkich psów. - Co ciekawe, widać wyraźnie, że wykryliśmy korelację pomiędzy siłą ocieplenia klimatu a karłowaceniem ssaków - informuje Abigail D'Ambrosia, doktorantka z uniwersytetu w New Hampshire, która brała udział w badaniu.
Naukowcy podkreślają, że istnieje wyraźne podobieństwo pomiędzy ówczesnymi a dzisiejszym ociepleniem klimatu, choć różne są powody tych wydarzeń. - Zrozumienie związku pomiędzy wymiarami ciała ssaków oraz ciepłem klimatu, może nam pomóc przewidzieć to, co stanie się z fauną kuli ziemskiej w niedalekiej przyszłości - twierdzi inny uczestnik badania, Will Clyde, kolega wspomnianej D"Ambrosii z uniwersytetu w New Hampshire.
Czy ludzkość skarłowacieje? Z jednej strony mówimy o procesach, które trwają setki tysięcy, a nawet miliony lat. Z drugiej jednak - zmiany klimatu, których świadkami i uczestnikami jesteśmy my, są szybsze niż kiedykolwiek miało to miejsce, czemu winny jest człowiek. Warto dodać, że w ciągu ostatnich stu lat wzrost średniego mieszkańca Europy zwiększył się o około 10 centymetrów, w tym wypadku jednak odpowiada za to raczej zmiana sposobu odżywiania się ludzi w krajach rozwiniętych. Czy w tych okolicznościach można cokolwiek uważać za niemożliwe?
Gdybyśmy zmaleli o 30 procent, tak jak miało to miejsce podczas pierwszego eoceńskiego maksimum termicznego, średni Polak mierzyłby 124 centymetry, a Polka 114 cm. Oczywiście tak szybko do podobnie poważnych zmian z pewnością nie dojdzie. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że kolejne pokolenia będą stopniowo coraz niższe, a nasza generacja posiada maksymalne rozmiary, jakie kiedykolwiek osiągnie ludzkość.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">