Ludzie pierwotni biegali dwa razy wolniej
Ludzie pierwotni potrafili chodzić w pozycji
wyprostowanej, ale biegali nawet dwa razy wolniej niż człowiek
współczesny - informuje serwis "EurekAlert".
13.09.2007 17:20
Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Manchester sugerują, że przodkowie człowieka nie byli w stanie efektywnie biegać, bo - podobnie jak współczesne goryle czy szympansy - nie mieli ścięgna Achillesa, największego i najmocniejszego ze ścięgien, dzięki któremu siła mięśni podudzia przenosi się na stopę i którego sprężystość pozwala odzyskiwać część energii.
Pojawienie się ścięgna Achillesa musiało mieć duże znaczenie dla życia prehistorycznych ludzi - szybki bieg z pewnością pomógł w przejściu od zbierania owoców do polowania.
Doktor Sellers z University of Manchester zastosował do symulowania biegu i chodu praludzi program komputerowy, którego wcześniej używał symulując zachowanie mięsożernych dinozaurów. Posłużył się także danymi dotyczącymi szkieletu prakobiety zwanej Lucy oraz śladami hominidów odkrytych w Laetoli w Tanzanii. W ten sposób powstał "wirtualny robot", odtwarzający możliwie wiernie ruchy praczłowieka.
Symulacje wykazały, że już 3,5 miliona lat temu nasi przodkowie chodzili całkiem sprawnie, choć ze względu na niski wzrost i krótkie nogi - wolniej od nas. Jednak biegali dużo gorzej.