Ludwik Dorn podał się do dymisji
Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i
administracji Ludwik Dorn podał się do dymisji. Premier przyjął
jego dymisję z funkcji ministra. Dorn pozostaje natomiast
wicepremierem - poinformował rzecznik rządu Jan
Dziedziczak.
Premier nie przyjął dymisji Ludwika Dorna z funkcji wicepremiera i poprosił, by pozostał w rządzie - podkreślił Dziedziczak.
Pytany o powody dymisji powiedział, że wicepremier przedstawi je podczas konferencji prasowej o godz. 11.30.
Nieoficjalnie wiadomo, że nowy szef MSWiA zostanie powołany jeszcze w podczas planowanej na popołudnie uroczystości w Pałacu Prezydenckim, podczas której nominację otrzyma też nowy szef MON Aleksander Szczygło.
Dorn został powołany na stanowisko szefa MSWiA 31 października 2005 r. przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza. 21 listopada tegoż roku został również wicepremierem.
Gdy był szefem MSWiA weszła w życie m.in. nowelizacja ustawy o policji.
Dymisja Dorna była zaskoczeniem. We wtorek premier Jarosław Kaczyński mówił, że nie będzie wielkich rewelacji jeśli chodzi o zmiany w rządzie.
Według nieoficjalnych informacji razem z Dornem podało się do dymisji całe kierownictwo resortu. Media spekulowały, że szefem resortu spraw wewnętrznych może zostać Jan Rokita z Platformy Obywatelskiej. Informacyjna Agencja Radiowa dowiedziała się, że Rokita jest do piątku na urlopie poza Polską. Pojawiły się też spekulacje, że może odejść - odwołany z urlopu - komendant główny policji, Marek Bieńkowski. Jak się dowiedziała IAR do napięć między ministrem a komendantem głównym dochodziło od dłuższego czasu.
Dorn został powołany na stanowisko szefa MSWiA 31 października 2005 r. przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza. 21 listopada tego roku został również wicepremierem.
Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 roku w Warszawie. W 1978 roku ukończył socjologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był ministrem spraw wewnętrznych i administracji i wicepremierem w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie - Jarosława Kaczyńskiego.
Ludwik Dorn jest jednym z założycieli Prawa i Sprawiedliwości. Jest posłem na Sejm obecnej i poprzedniej kadencji. Od lutego do listopada 1991 roku kierował Zespołem Analiz w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. Od początku lat 90. był członkiem Porozumienia Centrum.
W 2001 roku wspólnie z Jarosławem i Lechem Kaczyńskimi oraz grupą współpracowników z PC Dorn brał udział w założeniu PiS. Został wybrany na wiceprezesa partii. W wyborach parlamentarnych w 2001 został wybrany do Sejmu IV kadencji w okręgu podwarszawskim. Od grudnia 2002 był Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS. W wyborach parlamentarnych w 2005 ponownie został wybrany do Sejmu.
Na początku lat 70. związał się z opozycją antykomunistyczną. Od 1972 roku uczestniczył w niezależnych spotkaniach organizowanych przez środowisko seniorów I Warszawskiej Drużyny im. Romualda Traugutta "Czarna Jedynka". Od września 1976 roku działał w KOR. Od 1977 roku był współpracownikiem redakcji podziemnego pisma "Głos". Od września 1980 roku członkiem NSZZ "Solidarność" i KSR "Wolność-Sprawiedliwość-Niepodległość". W czasie stanu wojennego ścigany listem gończym, uniknął aresztowania.