PolskaLudowcy na listach stawiają na kobiety i kilka nazwisk spoza partii

Ludowcy na listach stawiają na kobiety i kilka nazwisk spoza partii

Posłowie, samorządowcy, większa niż w poprzednich wyborach liczba kobiet, a także kilka nazwisk spoza partii - to - według planów - "jedynki" list PSL w październikowych wyborach do parlamentu.

Ludowcy na listach stawiają na kobiety i kilka nazwisk spoza partii
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Listy PSL, układane przez władze wojewódzkie Stronnictwa, muszą jeszcze zostać zatwierdzone na konwencji ogólnopolskiej tej partii zaplanowanej na 29 sierpnia.

Nie ma jeszcze lidera warszawskiej listy PSL. Jednak ludowcy wciąż liczą, że będzie to gen. Waldemar Skrzypczak, choć b. wiceszef MON na początku sierpnia pytany o możliwość startu mówił tvn24.pl: "byłem i jestem żołnierzem, choć dziś emerytowanym. A to oznacza apolityczność. Dla mnie to bardzo ważne". Pierwszym partyjnym kandydatem na tej liście ma być wiceminister sportu i turystyki Tomasz Jędrzejczak.

Szef PSL Janusz Piechociński otworzy listę tej partii w okręgu podwarszawskim. Na tej samej liście znajdzie się poseł Artur Dębski, b. polityk Twojego Ruchu Janusza Palikota.

Decyzje dotyczące kształtu łódzkiej listy, którą otwiera b. szef policji Marek Działoszyński zapadły na pod koniec lipca na wojewódzkiej konwencji wyborczej PSL w Łodzi. Działoszyński mówił wówczas, że w kampanii wyborczej zamierza wykorzystać swoje doświadczenie i skupić się na sprawach szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Drugie miejsce na łódzkiej liście PSL zajmie poseł John Godson. W okręgu piotrkowskim liderem będzie szef łódzkiego PSL Dariusz Klimczak, a w okręgu sieradzkim - Paweł Bejda, członek zarządu woj. łódzkiego.

O "jedynkę" na liście w Tarnowie rywalizowali wiceszef PSL i minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, który w poprzednich wyborach startował z Krakowa i poseł Andrzej Sztorc. Małopolska konwencja PSL pod koniec lipca jako lidera listy wskazała ministra pracy, jednak tę decyzję musi jeszcze zatwierdzić konwencja ogólnopolska. W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2011 r. PSL zdobył w Małopolsce jeden mandat - w okręgu tarnowskim. Posłem został wówczas Sztorc, który teraz prawdopodobnie zajmie drugie miejsce.

Były prezes PSL Waldemar Pawlak, który w poprzednich wyborach parlamentarnych zawsze otwierał listę kandydatów ludowców w okręgu płocko-ciechanowskim, zrezygnował ze startu do Sejmu i będzie się ubiegał o miejsce w Senacie. "Jedynkę" po Pawlaku obejmie szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego Piotr Zgorzelski.

Istotnym kryterium przy układaniu list była liczba głosów, którą mogą zdobyć poszczególni kandydaci, założono też, że w co najmniej 10 okręgach liderkami powinny by kobiety.

W Olsztynie "jedynką" będzie wiceszefowa PSL Urszula Pasławska, w Legnicy prawdopodobnie wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, a w Kaliszu szefowa sztabu wyborczego ludowców senator Andżelika Możdżanowska.

Nietypowe, w porównaniu z poprzednimi wyborami, miejsce na liście zajmie wieloletni poseł i jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków PSL Stanisław Żelichowski, który będzie ostatni w okręgu elbląskim, a pierwsze miejsce zajmie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak ma otworzyć listę ludowców w Koninie, a przewodniczący klubu parlamentarnego PSL i lider tej partii na Podkarpaciu Jan Bury w okręgu rzeszowskim. Z kolei posłowie Eugeniusz Kłopotek i Zbigniew Sosnowski otwierają listy z woj. kujawsko-pomorskiego, a b. wiceminister gospodarki i poseł Mirosław Kasprzak w Krośnie.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października. Komitety wyborcze mają czas do północy 15 września na zgłoszenie list kandydatów na posłów oraz kandydatur do Senatu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (421)