Ludność Unii Europejskiej stanowi 7,2% ludności świata
Co czternasty mieszkaniec świata to
obywatel Unii Europejskiej. Dzięki akcesji dziesięciu nowych
państw do UE zwiększyła ona liczebność swoich obywateli o 74,1
mln, osiągając liczbę 456,4 mln osób, co stanowi 7,2%
liczby ludności świata.
Najnowszy raport na temat demografii Unii, przygotowany wspólnie przez Urząd Statystyczny UE Eurostat i Radę Europy, opublikowano we wtorek w Brukseli.
Wynika z niego, że wskaźniki demograficzne znacząco różnią się pomiędzy poszczególnymi państwami. Np. choć średni przyrost naturalny krajów Unii jest dodatni (+0,4 promila), kilka państw w ubiegłym roku zanotowało ujemny. Najniższy wskaźnik był na Łotwie (-4,9 promila), na Węgrzech (-4,1 promila) i w Estonii (- 3,7 promila). Wysokim przyrostem naturalnym mogą się natomiast pochwalić Irlandia (+8,2 promila), Holandia (+3,7 promila), Cypr (+3,6) oraz Francja (+3,5 promila). Polska niestety znalazła się wśród krajów o ujemnym przyroście naturalnym; wynosi on -0,4 promila.
Przeciętna spodziewana długość życia mieszkańca Unii waha się od 65-66 lat w krajach bałtyckich do 78 lat w Szwecji, a mieszkanki - od 77-78 lat w krajach bałtyckich do 84 lat w Hiszpanii.
Demografowie zauważają, że w Unii rośnie liczba rozwodów przy malejącej liczbie zawieranych małżeństw. W 2002 roku w państwach Unii zawarto 2,20 mln małżeństw i orzeczono 889 tys. rozwodów; w 2003 roku małżeństw zawarto 2,17 mln, rozwodów zaś było 889,4 tys. Autorzy raportu wskazują, że taka tendencja utrzymuje się już od kilku lat.
Choć obywatele Unii stanowią 7,2% populacji świata, to nadal pod względem liczby mieszkańców Wspólnota pozostaje daleko w tyle za Chinami, których ludność stanowi 20,5% populacji świata, oraz Indiami (16,6% populacji ziemi). Obywateli Unii jest jednak więcej niż obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy stanowią "tylko" 4,6% liczby ludności świata.