Trwa ładowanie...
d3xz5tx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Lubuskie: leśniczy znalazł skarb z ponad 6 tys. srebrnych monet

Dwa gliniane garnki wypełnione ponad 6 tys. srebrnych monet, wstępnie datowanych na XVI i XVII wiek, znalazł leśniczy z Nadleśnictwa Krzystkowice w lesie koło miejscowości Guzów - poinformowała Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Bielinis-Kopeć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Moneta pochodząca ze słynnego skarbu z Głogowa
Moneta pochodząca ze słynnego skarbu z Głogowa (PAP, Fot: Adam Hawałej)
d3xz5tx

Znalezisko zostało przekazane do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy (Lubuskie).

- To największe tego typu znalezisko dokonane na terenie obecnego woj. lubuskiego. Po przeliczeniu okazało się, że w garnkach było 6 159 monet, w tym 5 370 mniejszych denarów i 787 większych groszy praskich - powiedziała PAP Bielinis-Kopeć.

Dodała, że nie wszystkie monety jeszcze oczyszczono, więc datowanie może się zmienić. Na razie ustalono, że najstarsza została wybita w 1516 r., a najmłodsza - w 1612 roku.

d3xz5tx

Według specjalistów monety są w stosunkowo dobrym stanie, niektóre noszą tylko ślady nalotu, zaś inne są zlepione w większe partie - po kilka, kilkanaście sztuk.

- Na razie łatwo są rozdzielane, ale dopiero na końcu prac konserwatorskich zobaczymy, czy uda się wszystkie bez uszkodzeń rozdzielić - wyjaśniła konserwator.

Miejsce odnalezienia monet zostało dokładnie zbadane i wykonano tzw. kartę AZP - to rodzaj dokumentacji stanowisk archeologicznych. Określono w niej, że skarb został ukryty przy drodze - dawnym trakcie pomiędzy dwiema małymi miejscowościami.

Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Świdnicy Włodzimierz Rebelski wystąpi do wojewódzkiego konserwatora zabytków o przekazanie zbioru w depozyt świdnickiemu muzeum.

d3xz5tx

- Taka też będzie moja decyzja. Muzeum w Świdnicy jest bowiem wyspecjalizowaną placówką na naszym terenie, która zajmie się skatalogowaniem skarbu - powiedziała Bielinis-Kopeć.

Największym tego typu znaleziskiem w Zachodniej Polsce jest słynny Skarb z Głogowa odnaleziony przypadkowo 23 października 1987 r. Tego dnia dwaj mieszkańcy Głogowa pracujący na terenie ogródków działkowych na osiedlu Piastów Śląskich natrafili na kilkadziesiąt starych monet.

Na miejscu znaleziska archeolodzy odkryli, że w ziemi zalegała ogromna liczba numizmatów. Po przeliczeniu okazało się, że znaleziony skarb liczył w sumie 20 638 srebrnych monet, kilka tysięcy ich fragmentów oraz siedem sztabek i jedną bryłkę srebra. Udało się również zabezpieczyć kilkanaście drewnianych klepek z naczynia, w którym zostały ukryte.

Pod względem liczby monet Skarb z Głogowa jest jednym z największych w Polsce i Europie. Specjaliści ustalili, że monety pochodzą z XII oraz początków XIII w. Głogów w tamtych czasach był ważnym ośrodkiem państwowym i kościelnym. Właścicielem skarbu mógł być zatem majętny rycerz lub duchowny.

"Skarb z Głogowa" znajduje się w Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie na Dolnym Śląsku.

d3xz5tx

Podziel się opinią

Share

d3xz5tx

d3xz5tx
Więcej tematów