Lubomirski odzyska obrazy
Muzeum Regionalne w Radomsku (Łódzkie)
będzie musiało zwrócić Stanisławowi Lubomirskiemu-Lanckorońskiemu
49 obrazów pochodzących z jego rodzinnej kolekcji - postanowił Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim. Wyrok nie jest
prawomocny.
27.07.2004 | aktual.: 27.07.2004 17:44
Obrazy pochodzą z XVIII i XIX wieku i były ozdobą pałacu w Kruszynie. Po II wojnie światowej pałac został znacjonalizowany, w latach 70. kolekcja trafiła do radomszczańskiego muzeum. Kilka lat temu spadkobiercy właścicieli pałacu upomnieli się o zwrot kolekcji.
Jak powiedział rzecznik piotrkowskiego sądu Krzysztof Borzęcki, sąd uznał, że "przepisy wykonawcze do dekretu o reformie rolnej z 1944 roku rozstrzygały o ziemi, a nie mówiły o dziełach sztuki".
Sprawa zwrotu obrazów ciągnie się od kilku lat. W listopadzie 2001 roku rada miejska Radomska, która jest organem założycielskim muzeum, podjęła uchwałę, w której opowiedziała się za zwrotem kolekcji. Ówczesny wojewoda łódzki uznał jednak, że rada Radomska naruszyła prawo, ponieważ kompetencje w sprawie zwrotu obrazów posiada jedynie dyrektor placówki.
Zdaniem wojewody, rada naruszyła m.in. ustawę o prowadzeniu działalności kulturalnej i ustawę o muzeach. Wojewoda wezwał radę do uchylenia uchwały; ta jednak odmówiła. Wojewoda zaskarżył uchwałę do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Ten orzekł, że rada naruszyła prawo podejmując uchwałę w sprawie zwrotu rodzinie Lubomirskich-Lanckorońskich kolekcji obrazów.
Orzeczenie NSA dotyczyło treści uchwały, natomiast sama sprawa zwrotu kolekcji spadkobiercom rodu nie była przedmiotem oceny sądu.