Trwa ładowanie...
d1dfmtc
18-04-2007 14:50

Lublin i pałac w Kozłówce uznane za pomniki historii

Lubelska starówka oraz dawna rezydencja Zamoyskich w Kozłówce zostały uznane za pomniki historii - ogłosił oficjalnie w Lublinie podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków Tomasz Merta.

d1dfmtc
d1dfmtc

Jest to wielki honor. Jest to wskazówka, że należą do najcenniejszych obiektów w Polsce. Jest to też ogromna szansa na promocję i popularyzację dziedzictwa tego regionu - powiedział Merta. Zaznaczył, że wnioski o przyznanie tytułu pomnika historii tym zabytkom skierowane zostały przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego do prezydenta i obecnie czekają na formalne potwierdzenie.

Pomnikiem historycznym uznany został zespół architektoniczno- urbanistyczny miasta Lublina, obejmujący wzgórza staromiejskie i zamkowe, a także Krakowskie Przedmieście i obiekty klasztorne pobrygidkowski i pobernardyński. Lubelska starówka należy najlepiej zachowanych w kraju. Do najcenniejszych jej zabytków należą gotycka kaplica Świętej Trójcy z bizantyjsko-ruskimi freskami, XIV-wieczna Brama Krakowska, która zachowała gotycki charakter, a także Trybunał Koronny wybudowany w XVI, który był siedzibą najwyższego sądu dla Małopolski powołanego przez króla Stefana Batorego.

XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce to dawna siedziba polskiego rodu Zamoyskich. Zbudowany w stylu późnego baroku, na przełomie XIX i XX wieku został rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego, Konstantego Zamoyskiego. Wnętrza pałacowe zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i wyposażenia. Reprezentują styl określany w sztuce jako Drugie Cesarstwo. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem składającym się z odtworzonego barokowego ogrodu francuskiego i częścią leśną. Jest to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

Zwrotu pałacu domagają się spadkobiercy Zamoyskich - troje dzieci oraz wnuczka ostatniego ordynata kozłowieckiego, Aleksandra Zamoyskiego. Przed lubelskim sądem toczy się proces o zwrot rezydencji, która na mocy dekretu o reformie rolnej w 1944 r. przeszła na własność Skarbu Państwa. Potomkowie Zamoyskich uważają, że rezydencja została zabrana bezprawnie, gdyż nie była w niej prowadzona działalność rolnicza. Obecnie mieści się tam Muzeum Zamoyskich.

d1dfmtc

Uznanie za pomnik historii jest formą nobilitacji dla zabytków. Aby uzyskać ten status muszą one reprezentować dużą wartość historyczną, naukową i artystyczną, mieć znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, funkcjonować w świadomości społecznej. Akt uznania danego zabytku za pomnik historii nadaje prezydent na wniosek ministra kultury. Uznanie za pomnik historii jest warunkiem koniecznym do ubiegania się o umieszczenie danego zabytku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Na liście pomników historii jest obecnie 30 najcenniejszych polskich zabytków, m.in. rezerwat archeologiczny w Biskupinie, klasztor ojców paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, Kazimierz Dolny, zespół zamkowo-parkowy w Łańcucie, kopalnia soli w Bochni, zespół zamku krzyżackiego w Malborku, a także staromiejskie zespoły urbanistyczne - w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Zamościu. Obok Lublina i Kozłówki, do tej listy ma być dopisany również Kanał Augustowski.

d1dfmtc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dfmtc
Więcej tematów