Trwa ładowanie...
d2pblm7
01-06-2007 14:45

LPR złoży projekt uchwały popierającej rząd ws. konstytucji UE

Klub LPR złoży w Sejmie projekt
uchwały popierającej stanowisko polskiego rządu w sprawie
negocjacji dotyczących Traktatu Konstytucyjnego UE - poinformował sekretarz stanu w UKIE Daniel Pawłowiec (LPR).

d2pblm7
d2pblm7

W środę premier Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska nie łagodzi swojego stanowiska w sprawie wpisania do nowego traktatu europejskiego tzw. systemu pierwiastkowego liczenia głosów w Radzie UE. To propozycja, którą traktujemy najpoważniej w świecie- oświadczył szef rządu.

Warszawa zaproponowała, by system pierwiastkowy zastąpił w nowym traktacie UE przewidziany w obecnej eurokonstytucji system głosowania tzw. podwójną większością.

W systemie pierwiastkowym głos każdego kraju jest obliczony na podstawie pierwiastka kwadratowego z jego liczby ludności. W efekcie siła głosu przeliczona na pojedynczego obywatela mniejszego państwa członkowskiego jest dowartościowana, większego zaś - osłabiona.

Chcemy, żeby ta uchwała była elementem wzmacniającym stanowisko polskie i dodającym odwagi naszym negocjatorom- powiedział Pawłowiec.

d2pblm7

Jak dodał, LPR będzie chciała projekt uchwały przedstawić, przedyskutować i przyjąć na najbliższym posiedzeniu Sejmu. W ocenie Pawłowca, dobrze, że Polska ma swoje sprecyzowane stanowisko w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE.

Jednocześnie wyraził ubolewanie, że dyskusja nad Traktatem, nad strategią negocjacyjną odbywała się i odbywa tylko w wąskiej grupie osób, w której nie ma przedstawicieli koalicji. Szkoda, bo gdyby były konsultacje prowadzone z przedstawicielami koalicji, na pewno negocjacje zyskałyby na pełności - ocenił.

Pawłowiec poinformował, że w uchwale poruszone są trzy obszary: system głosowania w Radzie UE, kwestia nadrzędności prawa unijnego nad krajowym oraz uwzględnienie w tekście traktatu zapisu o chrześcijańskich korzeniach Europy.

Jak dodał, w uchwale jest wyrażone poparcie dla stanowiska rządu w sprawie systemu głosowania w Radzie UE. Pawłowiec zwrócił uwagę, że system głosowania w Radzie jest ważny, ponieważ liczba głosów w niej jest elementem kryteriów do ustalania innych wskaźników, np. liczby polskich urzędników w instytucjach unijnych.

d2pblm7

Dla Pawłowca zaskakujące jest, że kilka miesięcy po tym, gdy Polska weszła do UE zostały przedstawione nowe zasady głosowania i nowa wizja Unii w konstytucji europejskiej. Takie działanie Unii uprawdopodabnia tezę, że państwo polskie i jego obywatele mogą czuć się w pewnym sensie oszukani- powiedział.

Jak dodał, w przypadku wpisania do traktatu wartości chrześcijańskich, byłoby dobrze, gdyby znalazły się one w preambule, ale byłoby jeszcze lepiej, gdyby były one w konkretnych zapisach konstytucji europejskiej.

Na 21-22 czerwca w Brukseli zaplanowany jest szczyt przywódców państw i rządów UE, na którym ma zostać przyjęty mandat będący podstawą debaty w sprawie traktatu UE podczas Konferencji Międzyrządowej.

d2pblm7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pblm7
Więcej tematów