LPR też złoży wniosek o samorozwiązanie Sejmu
Liga Polskich Rodzin złoży w następnym
tygodniu projekt uchwały o samorozwiązaniu Sejmu w związku z
nieprawidłowościami przy pracach nad ustawą o grach losowych -
poinformował lider partii Roman Giertych.
Zapowiedział też, że zwróci się z apelem do pozostałych opozycyjnych ugrupowań, by również złożyły takie wnioski. "Chcemy tym samym zwiększyć presję na SLD i UP" - dodał.
Złożenie projektu uchwały w sprawie samorozwiązania Sejmu zapowiedział w sobotę również lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Uzasadniając złożenie wniosku lider LPR podkreślił, że "ujawniane afery wokół najważniejszych osób w państwie, wokół lobbingu nad ustawą, która dała nieuzasadnione korzyści posiadaczom automatów do gier, to wskazówka, że Sejm stracił możliwość rzetelnego stanowienia prawa". Zdaniem polityka, najlepszym rozwiązaniem jest rozpisanie nowych wyborów i utworzenie nowego rządu.
Giertych zapowiedział także, że wniosek Ligi i PSL o powołanie sejmowej komisji śledczej, która zajęłaby się zbadaniem nieprawidłowości w stosowaniu upustów cenowych przez koncerny farmaceutyczne będzie poszerzony o kwestie dotyczące prac nad ustawą o grach losowych.
Sobotnia "Gazeta Wyborcza", "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy" podały, że gdańska prokuratura od sierpnia bada, czy to możliwe, że za zmianę ustawy o grach losowych (poprawka wprowadzona w trakcie prac w Sejmie zmniejszyła miesięczny podatek od jednego automatu do gry z 200 do 50 euro) wręczono 10 mln dolarów łapówki. W publikacjach wymieniane jest nazwisko szefa klubu parlamentarnego SLD Jerzego Jaskierni i prokuratora Andrzeja Kaucza. "GW" napisała, że Jaskiernia przez lata orędował za zmianą przepisów o automatach do gry, a jego społeczny asystent Maciej Skórka miał tysiące takich automatów.