LPR przeciw sprzedaży zakładów energetycznych
Liga Polskich Rodzin sprzeciwia się planom sprzedaży przez rząd grupy energetycznej G-8 - powiedział lider LPR Roman Giertych. Jak dodał, z posiadanych przez niego informacji wynika, że "taka sprzedaż szykuje się w najbliższych tygodniach".
16.01.2004 12:50
Według planów, grupa G-8 ma być największą siecią dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Składa się z 8 zakładów energetycznych: Energetyka Kaliska, Elbląskie Zakłady Energetyczne, ENERGA Gdańska Kompania Energetyczna, ZE Koszalin, ZE Słupsk, ZE Toruń, ZE Olsztyn i ZE Płock.
"Sprzedaż grupy G-8 oznacza oddanie suwerenności energetycznej kraju i jest zdradą stanu" - powiedział Giertych w Sejmie. Lider LPR zapewnił, że sprzeciw wobec projektu sprzedaży G-8 będzie "bardzo ostry i zdecydowany".
Giertych uprzedził, że jeśli doszłoby do sprzedaży grupy G-8, to posłowie LPR będą wnioskowali o natychmiastową dymisję rządu Leszka Millera. "Ostrzegam rząd przeciwko jakimikolwiek działaniami, szczególnie nie poprzedzonymi publiczną debatą, w wyniku których będzie wyprzedawana w ręce obcego kapitału energetyka polska" - dodał.
W połowie września ubiegłego roku minął termin składania ofert w prywatyzacji spółek z grupy G-8. Ofertę na zakup akcji tej grupy złożyła tylko kontrolowana przez Jana Kulczyka spółka El-Dystrybucja.
Rynek spodziewał się, że po negatywnym zaopiniowaniu tej oferty przez doradcę, resort unieważni prywatyzację. Jednak w połowie listopada minister skarbu Piotr Czyżewski poinformował o wznowieniu rozmów z El-Dystrybucją, które mają na celu wynegocjowanie lepszych warunków.
El-Dystrybucja poinformowała o złożeniu w resorcie skarbu państwa 5 grudnia 2003 roku, zgodnie z życzeniem resortu, uzupełnionej oferty na kupno grupy zakładów. Resort skarbu zapowiedział wtedy, że w ciągu tygodnia-dwóch od czasu otrzymania poprawionej oferty zdecyduje o dalszych losach tej prywatyzacji.