LPR chce wprowadzenia "senioralnego" dla najbiedniejszych emerytów
Liga Polskich Rodzin chce wprowadzenia od
tego roku tzw. senioralnego dla najbiedniejszych emerytów.
"Senioralne" - w wysokości tysiąca złotych - byłoby wypłacane raz
do roku, 2 kwietnia (w rocznicę śmierci Jana Pawła II).
08.01.2007 | aktual.: 08.01.2007 15:36
Projekt ustawy w tej sprawie LPR ma złożyć w Sejmie jeszcze w tym tygodniu.
W myśl projektu, w 2007 roku senioralne otrzymałoby 100 tys. emerytów. Jak zapewniał na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu Ligi Szymon Pawłowski, w budżecie zarezerwowano na ten cel 100 milionów złotych.
Od 2008 roku Liga planuje objąć senioralnym milion najbiedniejszych emerytów.
Liga chce też znowelizować ustawę o rentach i emeryturach, m.in. przez prowadzenie waloryzacji kwotowej. Wszystkie renty i emerytury - niezależnie od ich wysokości - waloryzowane byłyby o tę samą kwotę, a nie jak dotychczas o określony procent.
Nasza propozycja to rodzaj przewrotu kopernikańskiego, krok milowy w adekwatnym obliczaniu uposażeń emerytalnych i rentowych w Polsce - mówił o projekcie noweli poseł Marek Kawa. Przytoczył dane, zgodnie z którymi 2,5 miliona osób pobiera emerytury nieprzekraczające 800 złotych miesięcznie, podczas gdy 620 tys. osób otrzymuje ponad 2 tys. złotych na miesiąc.
Zdaniem Ligi, waloryzacja kwotowa zapobiegnie postępującemu rozwarstwieniu społecznemu, do którego przyczynia się sprzyjająca osobom otrzymującym najwyższe emerytury waloryzacja procentowa.
Liga chce też w projekcie noweli umieścić zapis likwidujący "przywileje emerytalne" dla b. funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa PRL. Według wyliczeń Ligi, emerytury b. funkcjonariuszy w stopniu generalskim dochodzą do 5 tys. złotych (przy średniej emeryturze w skali kraju wynoszącej 1200 złotych brutto).
Wydaje się nam bezdyskusyjne, że jest to sytuacja niesprawiedliwa - powiedział Pawłowski. Jak dodał, zapis taki dotyczyłby około 40 tys. osób.