LPR chce uchwały Sejmu popierającej program "Zero tolerancji"
Liga Polskich Rodzin proponuje, aby Sejm na
najbliższym posiedzeniu podjął uchwałę, w której wyrazi poparcie
dla rządowego programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole" -
poinformował wicemarszałek Sejmu i szef klubu LPR Janusz
Dobrosz.
Uważamy, że w większości Izby powinniśmy uzyskać dla tej inicjatywy poparcie. Projekt tej uchwały będzie kanwą do dyskusji, jak podejść odpowiedzialnie do procesu wychowania w szkole - zaznaczył Dobrosz na konferencji prasowej w Sejmie.
W projekcie uchwały autorstwa LPR napisano m.in.: "W związku z podjętymi przez rząd RP działaniami zmierzającymi do realizacji programu mającego na celu wyeliminowanie przemocy i agresji z polskich szkół, Sejm RP wyraża poparcie dla rządowego programu 'Zero tolerancji' dla przemocy w szkole+ i przedkładanych w jego ramach projektów".
Według uzasadnienia projektu uchwały, program "Zero tolerancji" to inicjatywa ponad podziałami politycznymi, "dotyczy bowiem przyszłości polskiej młodzieży, a przez to także przyszłości Polski".
Zdaniem Dobrosza, "źle pojmowana wolność" nie może być wytłumaczeniem dla złych zachowań młodzieży.
Zgodnie z założeniami programu "Zero tolerancji", ogłoszonego przez ministra edukacji Romana Giertycha, w ustawie o systemie oświaty mają znaleźć się zapisy dotyczące praw i obowiązków ucznia oraz umacniające rolę dyrektora szkoły.
Wobec uczniów stosowane będą kary o różnym stopniu surowości, od upomnienia, przez publiczną naganę, po przeniesienie do innej szkoły. Nową formą kary ma być praca społeczna. Ostatecznością będzie skierowanie ucznia do ośrodka wsparcia wychowawczego. Dyrektor szkoły będzie miał też prawny obowiązek zawiadamiania policji lub sądu o okolicznościach świadczących o demoralizacji nieletniego.
Elementem programu jest też przedstawiony we wtorek poselski projekt nowelizacji ustaw o samorządzie gminnym i o postępowaniu w sprawach nieletnich autorstwa LPR, zakładający możliwość wprowadzania przez rady gmin tzw. godziny bezpieczeństwa, czyli zakazu przebywania w miejscach publicznych w porze nocnej osób nieletnich bez opieki osoby dorosłej.