LPR broni "polskiej własności PZU"
LPR sprzeciwia się zawarciu przez rząd ugody z konsorcjum Eureko w sprawie PZU. Klub Ligi złożył w Sejmie projekt uchwały w tej sprawie. Prezes LPR Marek Kotlinowski oświadczył, że do czasu orzeczenia arbitrażowego w tej sprawie, rząd "powinien zachować spokój, stanowczość i bronić polskiej własności PZU".
01.12.2004 | aktual.: 01.12.2004 14:37
W miniony czwartek minister Skarbu Państwa Jacek Socha poinformował, że przedstawił do konsultacji rządowi i politykom propozycję ugody wynegocjowanej z Eureko w sprawie sporu o PZU. Nie podał szczegółów ugody. Dodał, że teraz trzeba opracować formalną umowę i zobaczyć, czy rząd będzie w stanie ją przyjąć, a następnie podpisać.
Eureko jest właścicielem 20,91% akcji PZU. W 1999 roku w konsorcjum z BIG BG (dziś Bank Millennium, będący właścicielem 10 proc. akcji PZU) uczestniczyło w prywatyzacji PZU. Zawarty w 2001 roku aneks do umowy prywatyzacyjnej z 1999 roku stanowi, że w chwili publicznej oferty PZU, Eureko będzie mogło dokupić 21% akcji spółki. Jednak w 2002 roku rząd postanowił zachować kontrolę nad PZU. Jeśli nie dojdzie do kompromisu między rządem polskim a Eureko, to wynik postępowania arbitrażowego zostanie ogłoszony na przełomie 2004 i 2005 roku.
Cały zabieg dotyczący próby ugody rządu z Eureko polega na tym, że (...) na czysto Bank Millennium może się uwłaszczyć na kwotę w granicach 700 mln zł, a za tym bankiem (...) bezwzględnie stoją ludzie związani z panem premierem Belką i on osobiście - powiedział na środowej konferencji prasowej poseł LPR Zygmunt Wrzodak. To jest skok na kasę, na niewyobrażalną kasę, ludzi związanych z Unią Wolności, AWS i panem Belką - ocenił.
Jak zaznaczył, według Ligi "cała prywatyzacja PZU odbyła się w sposób korupcjogenny, należałoby ją najpierw wyjaśnić". Państwo polskie nie może utracić kontroli nad PZU SA - podkreślił. Chcemy, aby Sejm skorzystał ze swojej funkcji kontrolnej i w tak ważnej sprawie mógł zająć stanowisko. Mamy nadzieję, że projekt naszej uchwały trafi niebawem na posiedzenie plenarne - powiedział Kotlinowski.
Według niego, marszałek Sejmu Józef Oleksy skierował projekt uchwały LPR do komisji i zapewnił na wtorkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów, że wystąpi z pismem do ministra skarbu, aby nie podejmował jakichkolwiek nieodwracalnych zobowiązań związanych z PZU, do czasu debaty parlamentarnej.
W projekcie uchwały autorstwa LPR, zobowiązuje się rząd również do zwrócenia się do Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych o zbadanie legalności procedury pierwszego etapu prywatyzacji PZU.