LPR apeluje do rządu i NBP ws. kryzysu finansowego
Z apelem do rządu i NBP o podjęcie działań
zapewniających bezpieczeństwo finansowe państwa i interesów
Polaków zwrócili się w piątek w Sejmie europoseł LPR Maciej
Giertych oraz polityk Ligi Mirosław Orzechowski.
17.10.2008 | aktual.: 17.10.2008 13:30
Skutki kryzysu finansowego na świecie zaczynają już sięgać Polski i koniecznym jest podjęcie racjonalnych i konsekwentnych działań zarówno ze strony rządu, parlamentu oraz NBP i RPP celem zapewnienia bezpieczeństwa finansowego naszego państwa i interesów wszystkich Polaków - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie Orzechowski.
Jak dodał, Liga z zaniepokojeniem obserwuje informacje, że NBP i RPP "tak ochoczo" przystępują do zapowiedzi finansowania banków należących do zagranicznych podmiotów gospodarczych zachęcając, aby polskie banki zaczęły udzielać pożyczek tym bankom zachodnim, które straciły płynność finansową.
Rażącym naruszeniem sprawiedliwości w stosunkach finansowych jest sytuacja, w której pieniądze polskich obywateli, którzy trzymają oszczędności w polskich bankach miałyby być wykorzystane do filantropijnego ratowania kondycji banków zagranicznych funkcjonujących w Polsce- zaznaczył Orzechowski.
Jednocześnie w jego ocenie ogłoszone w tym tygodniu gwarancje rządowe dla lokat bankowych do 50. tys. euro to "stanowczo za mało".
Działania polskiego rządu i NBP idą niestety po tej linii, wyznaczonej interesem przede wszystkim banków, którymi właścicielami są podmioty zagraniczne - uważa polityk LPR.
Jego zdaniem rząd polski powinien uwzględnić możliwość odzyskania części sektora bankowego w Polsce poprzez nacjonalizację i przejęcie niektórych banków w sytuacji w pełni usprawiedliwionej czynnikami ekonomicznymi.
W ocenie Giertycha reakcja rządu na kryzys finansowy ma charakter jedynie doraźny.
Zaapelował, aby rząd podjął taką politykę społeczną i finansową, która jest zgodna z możliwościami finansowymi podmiotów.
Rząd nie próbuje dotknąć prawdziwej przyczyny kryzysu, która leży w stylu życia ludzi na kredyt. Trzeba zaproponować inny styl życia, oszczędny i bez zadłużania, aby rodzina, czy przedsiębiorstwo mogło funkcjonować na dłuższą metę zgodnie z własnymi dochodami, gdyż jest to opłacalne - powiedział Giertych.