ŚwiatLoty do Smoleńska; posypały się wezwania do prokuratury

Loty do Smoleńska; posypały się wezwania do prokuratury

Prokuratorzy planują przesłuchać ok. 60 osób w charakterze świadków w wątku organizacji lotów 7 i 10 kwietnia, wyłączonym z głównego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Reneta Mazur.

W piątek prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował o wyłączeniu ze śledztwa Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie akt dotyczących organizacji lotów 7 i 10 kwietnia. Wyłączonym wątkiem zajmuje się prokuratura okręgowa na warszawskiej Pradze; śledczy zbadają ewentualną odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych, nie będących żołnierzami.

Mazur powiedziała w poniedziałek, że wyłączone akta już wpłynęły do praskiej prokuratury. - Prokuratorzy mają na razie listę około 60 nazwisk, wśród nich są osoby już przesłuchane przez prokuraturę wojskową oraz takie, które nie były do tej pory słuchane w sprawie - zaznaczyła. Jak dodała, na razie sprawa jest na zbyt wczesnym etapie, żeby ujawniać o jakie osoby chodzi.

Rzeczniczka praskiej prokuratury dodała, że prokuratorzy zajmujący się tą sprawą zwrócą się także do instytucji państwowych o dodatkową dokumentację. - Najpierw jednak, być może już we wtorek, zostanie sformułowany wniosek o przedłużenie śledztwa, bo jego termin w tym wątku formalnie nadal jest zakreślony do 10 kwietnia - powiedziała prokurator. Główne śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej prowadzone przez Wojskową Prokuraturę Okręgową zostało ostatnio przedłużone o kolejne pół roku do 10 października.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga formalnie nie podejmuje decyzji o wszczęciu odrębnego śledztwa dotyczącego organizacji lotów 7 i 10 kwietnia, tylko kontynuuje wątki wyłączone z postępowania w sprawie katastrofy wszczętego już 10 kwietnia 2010 r.

Jak informował w miniony piątek naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski, wyłączony do warszawskiej prokuratury okręgowej wątek dotyczy okresu od września 2009 r. do 10 kwietnia 2010 r. i ma się toczyć w sprawie ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie i BOR w związku z wizytami w Katyniu premiera Donalda Tuska (7 kwietnia 2010 r.) i prezydenta Lecha Kaczyńskiego (10 kwietnia).

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do prowadzenia tego śledztwa wyznaczono w praskiej prokuraturze okręgowej prokuratorów Józefa Gacka i Wojciecha Skórę, którzy od lutego zapoznawali się z aktami śledztwa WPO w Warszawie i tym samym mają przystąpić płynnie i bezzwłocznie do swoich czynności. Prokurator Gacek - jak już wcześniej informowała prokuratura - będzie szefem zespołu śledczego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)