Trwa ładowanie...
14-06-2016 00:35

Lotniskowiec USA wszedł na Morze Śródziemne. Chcą postraszyć Rosję?

• Marynarka wojenna USA poinformowała, że jej atomowy lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower wszedł w poniedziałek na Morze Śródziemne
• Odbywa się to w czasie, gdy przedstawiciele władz USA podnoszą alarm w związku z morską ekspansją Rosji

Share
Lotniskowiec USA wszedł na Morze Śródziemne. Chcą postraszyć Rosję?Źródło: PAP/EPA, fot: MC2 RAFAEL FIGUEROA MEDINA - US NAVY
d2sucbt

Eisenhower wraz ze swą grupą bojową krążowników rakietowych, niszczycieli rakietowych i samolotów zastąpi identyczny zespół prowadzony przez atomowy lotniskowiec USS Harry S. Truman, który później w tym miesiącu odpłynie z Morza Śródziemnego do USA po ośmiomiesięcznym dyżurze bojowym.

Eisenhower ma się następnie udać do Zatoki Perskiej, by uczestniczyć w atakach powietrznych na obiekty Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii. Dokładnych szczegółów jego bojowej misji nie podano.

W czasie pobytu lotniskowca Truman na Morzu Śródziemnym jego samoloty pokładowe dokonywały od 3 czerwca uderzeń na Państwo Islamskie.

d2sucbt

Jak głosi komunikat amerykańskiej marynarki wojennej, obecność dwóch lotniskowcowych grup bojowych na Morzu Śródziemnym demonstruje zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa i jest "mocnym przesłaniem wsparcia dla naszych sojuszników i partnerów w Europie".

Opublikowany w ubiegłym tygodniu w amerykańskim fachowym magazynie wojennomorskim "U.S. Naval Institute Proceedings" artykuł, którego współautorem jest dowodzący flotą USA na Morzu Śródziemnym wiceadmirał James Foggo, wskazuje, że Rosja gwałtownie zwiększa potencjał swych morskich sił nawodnych i podwodnych od Arktyki po Morze Czarne. Jak zaznaczono w tym artykule, sprawą o krytycznym znaczeniu jest wzmocnienie wojskowej współpracy państw NATO ma morzu, by mogły one odpowiednio reagować na niespodziewane zagrożenia i chronić infrastrukturę żeglugową.

Zobacz także: Anakonda na Odrze. Żołnierze brytyjscy i polscy ramię w ramię

d2sucbt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sucbt
Więcej tematów